Beykoz Ormanları talana açıldıBeykoz Ormanlarını yıkıma uğratacak 553 villa için izin çıktı. Projeyi 3. Havalimanı projesini de yürüten Kalyon İnşaat yapacak.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Beykoz’da Kuzey Kirazlı ve Güney Kirazlı özel ormanlarına 553 adet villa yapılmasını öngören projenin imar planını yayımladı. İstanbul Beykoz’da toplam 2 milyon 470 bin 186 metrekarelik özel orman alanına 481 milyon yatırım bedeliyle 553 adet villa yapılmasını öngören projenin imar planlarını bugün askıya çıkarıldı. Proje hayata geçirilirse sahil çamı, meşe, gürgen, kestane, yalancı akasya gibi türlerin bulunduğu en az 5 bin ağacın yerine villalar ve bağlantı yolları yapılacak.

Açılan davalara rağmen geçtiğimiz günlerde villa projesi için Çevresel Etki Değerlendirme ’ye (ÇED) gerek olmadığı yönünde karar verilmişti. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ve Beykoz Orman İşletme Şefliği sınırları içinde bulunan bu alan, 1995’te “Doğal Sit Alanı”, 2018’de ise İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından “nitelikli doğal koruma alanı” ve “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak belirlenmişti.

Özel orman alanına inşa edilecek 553 villayı 3. havalimanı projesini de yürüten, AKP’ye yakın Kalyon İnşaat yapacak.

Açılan davalar henüz sürerken villaların yapımına alelacele izin çıkması rant paylaşımının tüm hızıyla sürdüğünün sadece yeşil alanların değil, kanunlarla koruma altına alınmış alanların dahi bu talandan kurutulamadığını gösteriyor.

 

Ayrıca Kontrol Et

Depreme hazırlık artık din adamlarının “görevi”!

Milli Eğitim Bakanlığı “Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi” başlattığını duyurdu. Deprem konusunda halkı bilinçlendireceklermiş!