Hollanda’da eğitim bütçesindeki kesintiler protesto edildiLahey’de öğrenciler ve öğretim görevlileri Bakanlık binasına yürüdü


YAŞANACAK DÜNYA

Hollanda’nın Lahey kentinde 2 bin öğrenci ve öğretim görevlisi, üniversitelerin bütçesinde ve eğitim burslarında yapılan kesintiler ve çalışma şartlarını protesto ederek hükümete tepki gösterdi.

Ulusal Öğrenci Sendikaları Konfederasyonu (LSVb) ve İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (FNV) çağrısıyla yapılan “kırmızı yelekliler”in de desteklediği gösteri için yaklaşık 2 bin öğrenci ve öğretim görevlisi, Koekamp Meydanı’nda toplandı.

Protestocular, “Rutte, defol git, ekonomik krizin yükünü biz çekmeyeceğiz!”, “Ben öğretim görevlileri için buradayım, daha iyisini ve fazlasını hak ediyorlar!”, “Başarısız siyasetin bedelini öğrenci ödüyor!” ve “Kaliteli eğitim geçmişte kaldı!” yazılı pankartlar ve dövizlerle Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı binasına yürüdü.

Yürüyüş öncesi yapılan konuşmalarda, hükümetin uyguladığı üniversitelerin bütçesinde ve eğitim burslarında yapılan kesintilerin ve çalışma şartlarının artık kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Ayrıca Kontrol Et

Almanya: Ford Fabrikası’nda 1 Mayıs Çağrıları

“Roten Block” (Kızıl Blok) ve Yaşanacak Dünya – Alınteri imzalı 1 Mayıs bildirileri Ford işçilerine ulaştırıldı