Kolombiya’da öğrenciler kazandı ama…Eğitim bütçesinin arttırılması talebiyle aylardır sokakta, boykotta olan üniversiteli gençlik önemli bir kazanım elde etti


YAŞANACAK DÜNYA

Kolombiya’da öğrenciler üniversitelere daha fazla bütçe ayrılması talebiyle Ekim ayının sonundan beri süren direnişlerinin sonucunda önemli bir kazanım elde ettiler.

Hükümet, ülkedeki işçi ve emekçilerin, yerli halkların mücadeleleriyle de birleşen ve onlarca üniversitede boykotlar örgütleyen öğrenci hareketinin kararlılığı ve sürekliliği karşısında yüksek öğrenime daha fazla kaynak aktarılmasını kabul etmek zorunda kaldı.

Devlet Başkanı Ivan Duque’nin, uzun müzakereler sonucunda varılan anlaşmayı başkent Bogota’da imzaladığı duyuruldu.

Anlaşmaya göre, yüksek öğretime ayrılan mali kaynak 4,5 trilyon pesoyu (1 milyar 420 milyon dolar) aşacak. Bu meblağın 1,3 trilyon pesoluk (420 milyon dolardan fazla) kısmı ise doğrudan kamu üniversiteleri için kullanılacak.

Anlaşma imzalandı ama..

Bununla beraber, Telesur’un aktardığına göre, varılan anlaşmaya rağmen, tek tek üniversitelerin bunu kabul edip etmeyeceği, eğitim grevinin tümüyle bitirilip bitirilmeyeceği henüz kesinlik kazanmadı.

Öte yandan, Perşembe günü yapılan (ve Cuma öğleden sonra anlaşmayla sonuçlandığı söylenen) müzakerelerin sürdüğü sırada sokaklarda polis eylemci öğrencilere saldırdı. En az 8 kişi ağır yaralandı, bir öğrenci gaz bombasının isabet etmesiyel gözünü kaybetti.

Kolombiya’da hükümetten eğitim bütçesinin arttırılmasını talep eden öğrencilerin son haftalarda yoğunlaşan eylemleri sürerken, 2019 yılı bütçesini ve katma değer vergilerinin yükseltilmesini protesto eden emekçiler sokaklarda öğrencilerle birleşiyordu. Kendi topraklarında karşılaştıkları şiddete, katliamlara ve özgürlüksüzlüğe karşı haklarını savunan yerli halk toplulukları da öğrencilerin eylemlerine destek veriyordu.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”