Binlerce EYT’li İstanbul’da buluştuİstanbul dün Türkiye’nin dört bir yanından gelerek, “Erken emeklilik değil, gasbedilen hakkımızı istiyoruz”, “Türemedik” diyerek isyan eden binlerce EYT’linin büyük buluşmasına sahne oldu


Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) dün İstanbul’da bir deprem yarattılar. Günlerdir hazırlığı yapılan büyük İstanbul buluşmasına 1 milyona yakın kişi katılım gösterdi. Saat 12:00’de Beşiktaş’taki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde başlayan etkinlik için Türkiye’nin dört bir yanından gelen EYT’liler, salona sığmadı. Buluşmaya sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, Özgür Erdursun, Ali Duman da konuşmacı olarak katıldı. ABB, Isuzu, Günsan Elektrik, SANEL Metal, Arçelik, Stoeger Silah S;anayi, Mert Akışkan Gücü, Gamak, Armsan Silah Sanayi, Penta, Mercedes gibi fabrikalarda çalışan isçiler de buluşmaya katılarak, destek verdi.

EYT İstanbul buluşmasında sık sık “EYT hakkımız,  şoke şoke alırız! “, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!”, “Direne direne kazanacağız! “, “EYT burada MHP nerede?!”, “EYT burada AKP nerede?”, “AKP, MHP istifa!” , “EYT’liler burada milletvekilleri nerede!”, “EYT burada partiler nerede!” soğanları atıldı.  EYT’liler büyük bir coşkuyla gerçekleştirdikleri büyük İstanbul buluşmasını yayınlamayan televizyon kanallarını da protesto ettiler.

EYT büyük İstanbul buluşma etkinliği sinevizyon  gösterimiyle başladı.

Buluşmada konuşan EYT Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Gönül Boran Özupak “Artık sabrımız kalmadı.  EYT yasası çıkarılsın” dedi. Mücadeleye devam edileceği  vurgusu yaptı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel konuşmasında EYT’lilerin haklılığını vurgu yaptı.

EYT büyük İstanbul buluşması coşkulu müziklerle devam etti.

EYT’liler, emeklilikte 1999 yılında çıkarılan bir yasanın haksız hukuksuz bir şekilde geriye doğru işletilmesiyle yasa takıldı. Ne emekli olabildiler, ne de çalışabildiler. Devlet hukuksuz bir şekilde çıkardığı yasa ile ‘gençsin emekli olamazsın’ dedi onlara; patronlar ise ‘yaşlısın çalışamazsın’… “Erken emeklilik değil gasp edilen hakkımızı istiyoruz” diyorlar ve uzun süredir bu talep etrafında ülke çapında devasa bir örgütlenme ağı oluşturdular. .

1999’da çıkarılan yasa ile başlayan sorun bugün devletin başındakinin söylemiyle birden bire “türemiş” sayılıyorlar. Bunlar da yetmeyince EYT’liler ‘sarı yelekli’ olarak adlandırılıp bölünmeye, parçalanmaya çalışıldı. Provokasyon yaratıp büyük İstanbul buluşması baltalamak istendi. Fakat başaramadılar.

Dün yapılan EYT İstanbul buluşmasını engellemek için hükümet ve devlet yetkilileri tarafından yapılan provokasyonlara karşı EYT’liler sosyal medya hesaplarından şunları paylaştılar:

“Biz anladık ki hakkını arayan, soran olmak için mücadele edene terörist, dış mihrak ve vatan haini deniliyor.” 

 

“Biz hakkımızı aramaya devam edeceğiz.  Hakkımızı gasp edenler saraylarda oturup kendilerini 46 yaşında iki kez emekli etmişler. Vekillerin ve kendi maaşlarına yüzde 22 zam yapmayı biliyorlar; emekliye, asgari ücretliye ‘sürünün’ diyorlar. Vatan haini kim oluyor acaba!”

 

“Biz türemedik, başka ülkeden gelmedik. Hukuksuz bir şekilde emeklilik hakkımı gasp ettiniz. Gasp ettiğiniz hakkımızı alacağız”

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir