Türkiye’nin en büyük özel hastane zincirinde kitlesel kıyım!Medical Park ve Live Hospital’de aralarında doktor, hemşire, fizyoterapist ve idari kadronun da bulunduğu 2 bin kişinin usulsüz işten çıkarılmaları için operasyon başlatıldı


Devlet hastanelerini çökerten ve temel toplumsal ihtiyaçlardan biri olan sağlık hizmetini neredeyse tamamen paralı hale getirip, alımını da giderek tekelleşip, devasa zincirlere dönüşen özel hastanelere ya da şimdilerde hastane değil AVM olarak tasarlanan şehir hastanelerine devreden politikaların kriz koşullarındaki sonuçlarından biri de sağlık emekçilerinin tepesinde sallandırılan işsizlik kırbacı oluyor.

Ahval’de yer alan habere göre Medical Park ve Liv Hospital gibi büyük ve lüks hastane zincirleri bünyesinde çalışan yaklaşık 2 bin sağlık emekçisinin (doktorundan, fizyoterapistine, hemşiresine, idari amirine kadar) usulsüz şekilde işten atılabilmeleri için hazırlık yapılıyor.

Hastane patronları ya da onlara bağlı taşeron firmaların ücretli işçileri haline getirilen sağlık emekçileri tek tek İnsan Kaynaklarına çağrılıyor; odanın kapısı arkadan kilitlenerek önlerine, imzalamaları için üç ay süreyle ücretsiz izin formları konuluyor.

Emekçilerden kriz koşullarında “fedakarlık” isteyen İnsan Kaynakları, 3 aylık ücretsiz izne gitmeyi dayatan belgeyi imzalamayı kabul etmeyenleri de “O zaman sizi zorlu bir iş yaşamı bekler, giriş çıkış dakikalarınıza kadar ölçeriz ve en ufak bir nedenden iş akdiniz bitebilir” diye tehdit ediyor. Haberde görüşmeden çıkan emekçilerin çoğunluğunun ağladığı belirtiliyor.

Medical Park’tan 2 bin, Live Hospital’den 28 sağlık emekçisinin seçim sonuna kadar işten çıkarılmalarının ertelenmesi için bulunan bu formülle emekçilerin tazminat ve işsizlik ödeneği haklarından yararlanmaları engellenmek isteniyor. Keza bu sürenin sonunda işten atılanlar tazminat da işsizlik maaşı da alamayacaklar.

‘Tazminattan fedakarlık isteniyor’

Sağlık turizminin rantını yiyen ve müşteri bulmak, çoğaltmak için sayısız biçimlerde ihya edilen bu hastanelerin kriz koşullarında devasa boyutlarda zararlara uğradığı belirtiliyor. Yaşanan yıkımın esas boyutlarının da seçimlerden sonra su yüzüne çıkacağı vurgulanıyor.

Medical Park ve Liv Hospital de bu zararın faturasını zaten köle gibi çalıştırdıkları sağlık emekçilerine yüklemek için kıyımı ve geride kalanlara daha yoğun çalışmayı dayatmakta bulmuş çareyi.

Medical Park ve Liv Hospital hastanelerini bünyesinde bulunduran MLP Sağlık Hizmetleri geçtiğimiz yıl halka arz edilmişti. Yurtdışında yatırımcılara yüzde 83,5 olan şirketin en büyük payını Singapurlular ve İngilizler almıştı.

Ancak bu yıl dolarda yaşanan artış sağlık sektörünün büyük oranda etkilenmesine neden olunca şirket zararı kapatmanın yolunu çalışanların tazminatlarında buldu.

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."