Recticel’de işçiler açlık grevine başladıİstanbul Tuzla’da faaliyet gösteren Recticel Teknik Sünger işçilerinin, sendikalı olmak için verdiği mücadele devam ediyor. İşçiler bugün açlık grevine başladı. Fabrika yönetiminin sendika düşmanlığına karşı işçiler çeşitli eylemlerle cevap verdiler. Petrol-İş’te örgütlenen 70 işçi, yemek boykotu,  fabrika içinde protesto yürüyüşleri ve geçen hafta fabrikayı terk etmeme eylemi yaptıktan sonra eylemlerini bir adım daha ileriye taşıyarak …


İstanbul Tuzla’da faaliyet gösteren Recticel Teknik Sünger işçilerinin, sendikalı olmak için verdiği mücadele devam ediyor. İşçiler bugün açlık grevine başladı.

Fabrika yönetiminin sendika düşmanlığına karşı işçiler çeşitli eylemlerle cevap verdiler. Petrol-İş’te örgütlenen 70 işçi, yemek boykotu,  fabrika içinde protesto yürüyüşleri ve geçen hafta fabrikayı terk etmeme eylemi yaptıktan sonra eylemlerini bir adım daha ileriye taşıyarak açlık grevine başladılar.

Fabrikayı terk etmeme eylemini de sürdüren işçiler, patronlar sendikayı tanıyıp muhatap alana kadar açlık grevine devam edeceklerini belirtiyor.

Petrol-İş Sendikası Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, açlık grevi eylemini sosyal medya hesabı üzerinden duyurarak, “Tuzla’daki Recticel işyerinde, sendikamıza üye olmak isterken işkolu değişikliği hilesine maruz kalan emekçiler, Şubemiz öncülüğünde, fabrika içinde (70 kişi) açlık grevine başladılar. Üretimi durdurmalarına rağmen işveren bir refleks vermeyince tercih edildi bu eylem… Kazanacağız!” dedi.

Sendikal örgütlenme sürecinde neler yaşandı

Petrol-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu şubenin (Kartal Şubesi) çalışmalarıyla Recticel Teknik Sünger İzolasyon San. ve Tic. A.Ş. fabrikasında 2015 yılında, örgütlenilmişti. Ancak Recticel işvereninin, işkolu tespitine ilişkin açtığı dava farklı derece mahkemelerde yaklaşık 4 yıldır devam ediyor. Yargı sürecinin birçoğunda karar sendika lehine açıklanmış olmasına rağmen, işveren hukuki süreci uzatma mekanizmasını devreye sokarak sendikayı tanımama ısrarını sürdürmeye devam ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu