Fransa’da öğrenciler yine sokaktaLiseli gençlik Macron ve hükümetinin eğitim politikalarını protesto etmeye devam ediyor


YAŞANACAK DÜNYA

Fransa’da liseli gençliğin Macron ve hükümetinin eğitim politikalarına karşı mücadelesi sürüyor

Öğrenci sendikalarının çağrısıyla yüzlerce öğrenci eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri protesto etmek için Paris’in Descartes Caddesi’nde toplandı. Republique Meydanı’na yürüyen öğrenciler, Macron karşıtı sloganlar attı.

Eylemde öğrenciler, yaklaşık 2 hafta önce Mantes-la-Jolie’deki eylemde polisin, diz çöktürerek ellerini bağladığı öğrencilerle dayanışma için bir süre diz çökerek elleri bağlı şekilde kaldı.

Lise öğrencileri, yaklaşık 2 haftadır Macron’un eğitim politikalarını protesto etmek için ülkenin birçok kentinde okulları bloke etmek gibi eylemler yapıyor.

Geçen hafta ülke genelinde “kara salı” eylemi düzenlenmişti. Ülke genelindeki eylemde çıkan çatışmalarda yüzlerce öğrenci gözaltına alınmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Elon Musk, Homofobik Reflekslerle X ve SpaceX’i Teksas’a Taşıyor

Daha önce Tesla'nın merkezini Teksas'a taşıyan Elon Musk, şimdi de X ve SpaceX'in merkezlerini taşımaya hazırlanıyor. Musk'ın bu kararının ardında ise cinsel kimlik yasası yatıyor. Bütün güncel faşistler gibi o da aileyi merkeze koyan homofobik reflekslerle hareket ediyor ve elindeki ekonomik gücü politikayı doğrudan belirleyecek bir silah olarak kullanıyor