Şebnem Korur Fincancı’ya 2 yıl 6 ay hapisTİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Fincancı, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Barış Akademisyenleri’nin, sokağa çıkma yasakları döneminde yayınladığı ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza attığı gerekçesiyle ‘terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla yargılanan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Fincancı 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

‘SİZE RAHATSIZLIK VEREN GÖRÜNTÜLER BENİM İŞİMİN PARÇASI’

Evrensel’de yer alan habere göre duruşmada söz alan Fincancı, mahkemenin dosyasına eklediği Cizre ön inceleme raporuna ilişkin “Sizin beni Google’layarak bulduğunuzu tahmin ettiğim ve suç unsuru gibi göstermeye çalıştığınız Cizre ön inceleme raporumuzu da beyanımda zaten alıntılamış, inceleme sırasında bulduğum çocuk kemiğinin fotoğrafı da dâhil, birkaç kez ‘ceset fotoğrafı’ diye rahatsızlığınızı ifade ettiğiniz fotoğraflarla o dönemde yaşananları aktarmaya çalışmıştım. Size rahatsızlık veren o görüntüler benim işimin bir parçası, ama sizin de işinizin parçası. Öyle olmalı. Burası bir Ağır Ceza Mahkemesi, dolayısıyla benim 4 Ekim’de yapmış olduğum sunum bir suç duyurusu niteliği taşımalıydı sizin için” dedi.

‘BARIŞ İSTEMEK SUÇ DEĞİLDİR’

“Hakikat ve hak mücadelesinin suça dönüştürülmesinin utancı içindeyim” diyen Fincancı, “Bağımsız ve tarafsız olmadığını düşündüğüm mahkemelerde uluslararası hukuka göre suç oluşturmayan barış talebinin, insan hakları ihlallerinin belgelenmesinin cezalandırılması, insan haklarının, hukuk rejimi ile korunması zorunluluğunun hiçe sayıldığını göstermektedir burada hepimize. Geçtiğimiz celse ceza alan Gençay Gürsoy ile aynı konumda olmayı onur sayarım. Barış istemek suç değildir suçlamalarınızı kabul etmiyorum” diye konuştu.

Fincancı, hükmün açıklanmasının geri bırakılması hükümlerini de kabul etmediğini söyledi.

MAHKEME HEYETİNİN REDDİ TALEP EDİLDİ

Fincancı’nın avukatı Meriç Eyüboğlu, başından beri tarafsızlık ilkesinin ortadan kalktığını belirterek heyetin reddini talep etti. Eyüboğlu, “Aynı bildiriden yargılanan akademisyenler hakkında verdiğiniz ceza karalarını da, müvekkilim Gençay Gürsoy’un dosyayasına duruşma sabahı yeni belgeler alındığını ve üst sınırdan ceza verdiğinizi de biliyoruz. Ve şimdiden Şebnem hocaya verilecek cezanın yine alt sınırdan ayrılarak verileceğini biliyoruz. En baştan belli tarafsızlık ilkesi ortadan kalkmıştır. Görüşünüzü açıkladığınız için objektif ve subjektif olarak tarafsız değilsiniz. Müvekkil ifadesini verirken yapmış olduğunuz müdahaleler müvekkilin savunmasında kullandığını e raporu aleyhe dosyaya konmuş. Doğrudan yargılama konusu olmadığı halde subjektif olarak daha ağır ceza verilme saikini gösteriyor. Yargılama evresinde tüm delillerin toplanması yönündeki taleplerimiz reddedildi. Dolayısıyla tüm bu sebeplerle heyetin reddini istiyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti, ‘yargılamayı uzatmaya ilişkin yapıldığı’ gerekçesiyle reddi hakim talebini reddetti.

‘İKTİDARIN BEKLENTİLERİ DOĞRULTUSUNDA YARGILAMA’

Avukat Yıldız İmrek de, heyetin yargılamayı ‘acele bitirmek isteğinde’ olduğunu söyledi. İmrek, “İktidarın beklentileri doğrultusunda ifade özgürlüğünü susturucu bir rol oynayarak bu anlamda hızlandırıcı yargılama yapıyorsunuz” dedi.

‘ASIL BEN İTHAM EDİYORUM’

Avukatların beraate ilişkin taleplerinin ardından son sözü sorulan Fincancı, “Bu topraklar ağır acıların yaşandığı topraklar. Biz burada bugün yüzleşememenin acısını görüyoruz. Bugün 19 Aralık. Bundan 18 yıl önce cezaevlerine saldırılıp ‘hayata dönüş operasyonu’ yapıldı. 40 yıl önce Maraş Katliamı yapıldı. Bunlarla yüzleşmeyi başardığımızda bu yargılamaların utanç belgesi olacağını düşünüyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum. Emile Zola’nın dediği gibi; Asıl ben itham ediyorum” dedi.

CEZADA İNDİRİME GİDİLMEDİ

Kararını açıklayan mahkeme heyeti Fincancı’ya 2 yıl 6 ay ceza verdi.

Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi:

“Sanığın üzerine atılı ‘Terör örgütü propagandası suçundan’ eylemine uyan suçun işleniş şekli ve özelliği sanığın suç tarihinden hemen önce ve sonrasında vermiş olduğu röportajlarında kullanmış olduğu ifadeler, suça konu bildiri içeriğiyle örtüşecek şekilde TSK’nin tamamen savunma ve güvenlik amaçlı bölgedeki faaliyetini vahşet, soykırım girişimi, savaş suçu ve Kürt halkına topyekun saldırı olarak ifade etmesi, bölgede PKK/KCK silahlı terör örgütü tarafından yapılan hendek kazma eylemlerini övmesi, öz yönetim anlayışına sahip çıkması bir bütün olarak değerlendirildiğinde sanığın güttüğü amaç ve saiki, sanığın kastının yoğunluğu, bildiriden sonraki bildiriyi sahiplenme ve kabullenme iradesi, suç konusunun önem ve değeri, oluşan tehlikenin boyutu dikkate alınarak takdiren cezanın yasal alt sınırından ayrılarak teşdit uygulanmasıyla sanığın 1 yıl 8 ay, suça konu bildirinin basın ve yayın yoluyla işlenmesi nedeniyle yarı oranında arttırılarak 1 yıl 18 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.”

Mahkeme, yasal imkan bulunmadığından hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulanmasına yer olmadığına hükmetti. Mahkeme, Fincancı’nın ‘duruşmadaki olumsuz gözlemlenen tutum ve davranışları’ ile ‘suçun işlenmesinden sonra pişmanlık duymaması’ gerekçeleriyle cezada indirime gitmedi.

’30 AYLIK BİR ONUR MADALYASI ALDIM’

Duruşmanın ardından konuşan Fincancı, “Sağolsun mahkeme uygun biçimde görevini yaptı. Bana 30 aylık bir onur madalyası taktı. Sevgili Gençay Gürsoy’a verilen cezayı duyunca ‘acaba bana da böyle bir madalya takarlar mı’ diye umut etmiştim. Sağolsunlar, madalyamı aldım” dedi.

Artı Gerçek

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.