Sudan’da hükümete karşı protestolar yayılıyor‘Ekmek isyanı’ olarak başlayan protestolar iki gündür şiddetlendi, polis en az sekiz kişiyi katletti


YAŞANACAK DÜNYA

Sudan’da hayat pahalılığını, yoksunluğu ve ekmek gibi temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının aşırı yükselmesini protesto eden halk ülkenin her yanında sokağa çıktı.

İki gündür yaygınlık kazanan eylemler şiddetlenerek sürüyor. Polis, içlerinde bir üniversite öğrencisinin de olduğu en az 8 protestocuyu katletti. Çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Dün başkent Hartum’da bir araya gelen öfkeli bir kalabalık, başkanlık sarayına yürüdü. Polis güçleri saraya 1 kilometre kadar yaklaşan gruba göz yaşartıcı gaz kullanarak saldırdı.

Hartum’da bir başka grup da ana yolu trafiğe kapattı. Polis, kalabalığı şiddet kullanarak dağıttı.

Ülkede Çarşamba günü Atbara ve Port Sudan gibi kentlerde başlayan gösteriler dünden beri başka şehirlere de sıçradı.

Sudan’ın doğusundaki Gadarif kentinde dün sabah lise öğrencilerinin başlattığı gösterilere daha sonra üniversite öğrencileri ve çevredeki insanlar da katıldı.

Gadarif’te valilik binasının ateşe verildiği, benzer olayların ülkenin kuzeyindeki Dongola kentinde de yaşandığı bildirildi.

Yerel kaynaklar, büyük çarşıdan yürüyüşe geçen göstericilerin iktidardaki Ulusal Kongre Partisinin merkezini yaktığını, başkent Hartum’un güneydoğusunda yer alan Sennar’da da protestolar olduğunu aktardı.

Dongola’ya bağlı Selim beldesinde de yüzlerce üniversite öğrencisi gösteri yaptı.

Atbara’da OHAL ilan edildi

Çarşamba günü Atbara, Port Sudan ve Omdurman kentlerinde gösteriler düzenlenmişti. Gösteriler dün de artarak devam etti. Atbara’da OHAL ilan edildi.

Sudan’da halkın öfkesi, 2018’de ekmeğin fiyatının iki katına çıkmasıyla ve yüksek enflasyon nedeniyle artıyor.

Ocak ayında ülkede ‘Ekmek İsyanı’ yaşanmış, halk sokağa çıkmıştı.

Sudan, mevcut yüzde 69 oranı ile dünyada en yüksek enflasyona sahip ülkeler arasında. (Ajanslar)

sudan'da halk isyanı

sudan'da halk isyanı

sudan'da halk isyanı

Ayrıca Kontrol Et

Almanya’da İnşaat İşçileri Uyarı Grevinde

İnşaat sektöründe Kuzey Almanya’da başlayan uyarı grevleri ülke geneline yayılıyor.