Kışkırtılan gericilik ikliminde Kürtçe konuşmanın bedeli ölüm oldu!Sakarya’da Kürtçe konuştukları için silahlı saldırıya uğrayan Kadir Sakçı (43) hayatını kaybederken aynı saldırıda ağır yaralanan oğlu Burhan Sakçı (16) da hastanede tedavi altında tutuluyor


Cumhurbaşkanı sıfatı taşıyan kişinin politikalarını eleştiren bir haber yapımcısını hedefe çakarak, adeta suikast çağrısında bulunduğu; tarihsel gericilik birikimini kışkırtacak söylemlerin dozunu her geçen gün daha fazla arttırdığı; 3. Havalimanı şantiyesinde çalışan işçilerin sırf Kürtçe müzik dinledikleri için gözaltına alındıkları bu koşullarda sokakta Kürtçe konuşmanın bedeli ölüm olabiliyor.

Gericilik birikiminin yoğun olduğu Sakarya’da Kürtçe konuştukları için silahlı saldırıya uğrayan Kadir Sakçı (43) hayatını kaybederken aynı saldırıda ağır yaralanan oğlu Burhan Sakçı (16) da hastanede tedavi altında tutuluyor.

Olay 16 Aralık Pazar günü Sakarya’nın Hendek ilçesi Yenimahalle Mahallesi Beştepeler Caddesi’ndeki kıraathanenin önünde meydana geldi.

“Kürt müsünüz?”

Rudaw’ın haberine göre, katledilen Kadir Sakçı oğlu Burhan Sakçı’yı berberden aldıktan sonra kıraathane önünde Hikmet Usta (55) ve yanındakiler tarafından önleri kesildi.

Kürtçe konuşan baba ve oğula “Kürt müsünüz, Suriyeli mi?” diye soran Hikmet Usta, baba ve oğlun “evet Kürdüz” demesi üzerine “zaten sizi sevmiyorum” diyerek belindeki tabancayı çıkarıp ateş etti.

Olayda yaralanan baba-oğul Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak tüm müdahalelere rağmen Kadir Sakçı yaşamını yitirdi. Aynı saldırıda yaralanan oğlu Burhan Sakçı’nın ise tedavisi devam ediyor.

“Sarhoştum, hatırlamıyorum”

Saldırının ardından kaçan saldırgan Bursa’da gözaltına alındı.

Edinilen bilgilere göre saldırıyı gerçekleştiren gerici-faşist Hikmet Usta, “Olay esnasında sarhoştum, hatırlamıyorum” diyerek kendini savundu.

Rûdaw’a konuşan Kadir Sakçı’nın kardeşi Selahattin Sakçı, saldırganı daha önce hiç tanımadıklarını, kardeşinin bu kişi ile herhangi bir muhabbeti bulunmadığını söyledi.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.