Sarı Yelekliler 6’ncı haftada da Champs-Élysées’ye girdilerSarı Yelekliler eylemlerinin 6. haftasında Paris Komünarları’nın son direniş kalesi Montmartre’da toplanıp hedef şaşırttılar.


Akaryakıt zamlarına karşı başlayıp, ekonomi-siyasi politikalara karşı toplumsal bir duruşun ifadesine dönüşerek, ülkenin hemen tüm kentlerine yayılan Sarı Yelek eylemlerinin 6. haftasında Versailles (Versay Sarayı) adres gösterilip Montmartre’da toplanıldı.

Paris’in en yüksek yeri Montmartre’da Paris Komünü’nün yenilmesi üzerine karşı devrimin anıt niteliğinde yenilediği bir kilise bulunuyor. Yan tarafında ise meşhur Ressamlar Sokağı…

Polis Versay Sarayı’nın kapılarını kapatıp çevresinde TOMA’larla beklerken Sarı Yelekliler Paris Komünarları’nın son direniş kalesi Montmartre sokaklarında yürüdü. Adeta 1871’den 2018’e mesaj taşırlarcasına…

BUGÜNÜN TAKTİK SAVAŞINI DA SARI YELEKLİLER KAZANDI

Sarı Yelekliler 6’ncı haftada resmen polisle taktik savaşı yürüttüler. Versay’a yürüyeceğiz diye duyuru yapıp Montmartre’da toplandılar. Akşam üstü de Zafer Takı ve Champs-Élysées’ye girmeyi başardılar.

Sarı Yelekliler Paris’te bugün bir kez daha Zafer Takı’na (Arc de Triomphe) yürümeyi başardılar. Ardından Champs-Élysées’ye geçtiler. Bu cadede de polise zor anlar yaşattılar. Bu kez hazırlıksız yakalanan polis oldu. Altıncı haftada da kazanan polise taktik savaşı yürüten Sarı Yelekliler’di.

İŞTE GÜNÜN ÖZETİ:

Fransa’nın Lille, Toulouse, Strasbourg, Nantes, Lyon, Toulouse ve Bordeaux kentlerinde de büyük gösteriler düzenlendi.

Ülkenin güneyinde kaza geçiren motosikletli bir Sarı Yelekli hayatını kaybetti. Eylemlerin başından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a yükselmiş oldu.

Sarı Yelekliler dün Fransa genelinde 200 yolda blokaj eylemi düzenledi.

Polis terörüne ve Macron’un ‘geri adım’ açıklamalarına rağmen Fransa’da halkın Sarı Yelekliler’e desteği yüzde 70 oranında seyrediyor. ‘Bu eylemler devam etmeli mi?’ sorusuna ‘devam etmeli’ yanıtı verenlerin oranı yüzde 54. Bu oran geçen hafta yüzde 52’ydi.

Ayrıca Kontrol Et

Depremden Bir yıl Sonra Değişen Bir Şey Yok

“Şubat 2023 Depremleri 1. Yıl Raporu” yayınlandı