TEMSA’da işçiler ücretsiz izne çıkarıldıAdana’daki Sabancılara ait TEMSA fabrikasında işçiler talep daralması ve döviz kuru bahanesiyle 21 Aralık’tan itibaren ücretsiz izne çıkarıldı


Her kriz döneminde gözünü kırpmadan işçi kıyımına giden; bu arada çalışma rejimini, sömürüyü daha da derinleştirecek biçimde yapılandıran Sabancılar’ın TEMSA’sında bu kriz günlerinde de aynı sahneler tekrarlanmaya devam ediyor.

2001, 2008 krizleri ve 2011 sektör krizi dönemlerinde yüzlerce işçiyi işten atan Adana’daki TEMSA’da işçiler bu sefer de 21 Aralık’tan itibaren ücretli izne çıkarıldı. Bu iznin 4 Şubat’a kadar sürdürüleceği, gerekirse 3 aya kadar çıkarılabileceği belirtiliyor. Bu uygulama kapsamında işçilerin ücretlerinin yüzde 60’ının devlet kasasından, yüzde 40’ının ise firma tarafından karşılanacağı ifade ediliyor.

Fabrika yönetimi daha önce de talep daralması ve döviz kurlarındaki yükselişi gerekçe göstererek, çalışma gününü 5’ten 4’e düşürmüştü. Geri kalan 1 günü ise işçilerin yıllık izninden keseceğini belirtmişti.

Bayramdan sonra da parça parça 200’ün üzerinde işçi işten çıkarılmıştı. Son ücretsiz izin uygulamasının da kitlesel işçi kıyımıyla sonuçlanacağı açık.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı