Sırbistan: 40 bin kişi hükümete karşı toplandıBaşkent Belgrad’da, “kanlı gömleklere son” sloganıyla üçüncü büyük gösteri düzenlendi


YAŞANACAK DÜNYA

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da, “Kanlı gömleklere son!” sloganıyla üçüncüsü düzenlenen protestoya yaklaşık 40 bin kişi katıldı.

Muhalefet kanadının çağrısı üzerine başkentteki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan on binlerce gösterici, buradan Sırbistan Radyo ve Televizyonu (RTS) binasına yürüdü.

Protestocular, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in, “Sayılarının 5 milyona ulaşması durumunda bile isteklerinin yerine getirilmeyeceği ve taleplerini ancak seçimlerde kullanacakları oylarla gerçekleştirebilecekleri” açıklamalarına yanıt olarak, ellerinde “5 milyondan yalnızca biri” yazılı dövizler taşıdı.

Ülkedeki son 3 hafta sonu yapılan gösterileri, muhalefetteki “Sırbistan Solu” partisinin lideri Borko Stefanovic’in uğradığı saldırı tetikledi. Geçen Kasım ayı sonunda Krusevac kentinde gerçekleştirilen saldırıda Stefanovic, siyah kıyafetli bir grup tarafından demir çubuklarla dövülmüştü.

Muhalif liderin yaralandığı olayın ardından saldırının faili olduğu açıklanan kişiler yakalandı. Saldırı Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic tarafından da kınandı. Ancak muhalefet, Vucic ve iktidardaki partisini bu saldırıdan sorumlu tutuyor.

Ayrıca Kontrol Et

Elon Musk, Homofobik Reflekslerle X ve SpaceX’i Teksas’a Taşıyor

Daha önce Tesla'nın merkezini Teksas'a taşıyan Elon Musk, şimdi de X ve SpaceX'in merkezlerini taşımaya hazırlanıyor. Musk'ın bu kararının ardında ise cinsel kimlik yasası yatıyor. Bütün güncel faşistler gibi o da aileyi merkeze koyan homofobik reflekslerle hareket ediyor ve elindeki ekonomik gücü politikayı doğrudan belirleyecek bir silah olarak kullanıyor