Sudan: Onlarca protestocu öldürüldü, doktorlar grev çağrısı yaptıPazar günü Hartum’da bir futbol maçının ardından stadyumdan çıkarak sokağa dökülen protestoculara polis saldırdı


YAŞANACAK DÜNYA

Sudan’da ‘ekmek isyanı’ olarak başlayan hükümet karşıtı protestolarda çatışmalar yaşanıyor. Polisin saldırıları sonucu en az 22 kişinin öldüğü belitiliyor.

BBC’nin aktardığına göre, Pazar günü Hartum’da bir futbol karşılaşmasının ardından, stadyum çevresindeki yollar protestocular tarafından trafiğe kapatıldı. Polis biber gazı ve kurşunlarla saldırdı.

Doktorlar, Çarşamba gününden beri yaygınlaşan protestolarda kurşunlanmış çok sayıda yaralı ve ölünün hastanelere getirildiğini belirtti.

25 yıldır iktidarı elinde tutan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in istifa etmesini isteyen doktorlar Pazartesi gününden itibaren greve gideceklerini açıkladı. Doktorlar ayrıca, Çarşamba gününden itibaren genel greve gidilmesi çağrısında bulundu.

Hayat pahalılığını protesto etmek için Atbara’da başlayan gösteriler Perşembe günü başkent Hartum’a, hafta sonu ise Um Ravahe ve Terter bölgelerine de sıçramıştı. Bazı devlet ve hükümet binaları ateşe verilmişti.

Devlet televizyonu, Eğitim Bakanlığının talimatıyla başkent Hartum’da Pazar gününden başlamak üzere tüm okullarda eğitime “süresiz” ara verildiğini duyurmuştu.

Gösterileri bastırmak için Beyaz Nil, Dangola, Gadarif, Kuzey Kordofan ve Atbara gibi kentlerde OHAL ilan edilmişti.

Halk, ekmek, yakıt, tüp gibi temel ihtiyaç ürünlerinde görülen fiyat artışını ve ekonomik krizi protesto ediyor. Ekmek fiyatlarına 3 katı zam yapılan ülkede enflasyon yüzde 70 seviyelerinde.

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.