Süperpak grevi imzalanan sözleşmeyle sona erdi186 gündür inatçı bir şekilde devam eden Süperpak grevinde işçilerin talepleri 2 yıla yayılarak kabul edildi, cumartesi günü yapılan toplantıyla grevin bitirilmesi kararlaştırıldı


Avusturyalı Mayr Melnhof (MM) Süperpak Şirketi ile Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası arasındaki 4. dönem toplu iş sözleşme görüşmelerinde patronun sıfır zam ve 2 yıl çalışma garantisi dayatmasına karşı greve giden ve tam 186 gündür inatçı bir şekilde devam eden Süperpak işçilerinin talepleri 2 yıla yayılarak kabul edildi. Yapılan son görüşmede imzalanan 3 yıllık sözleşmeye göre ücretlere ilk yıl için 280 TL brüt, ikinci yıl ise ilk altı ay 300 TL brüt ikinci altı ay enflasyon oranında zam yapılacak. Yansıyan bilgilere göre sosyal haklarda da işçilerin taleplerine yakın bir şekilde artış sağlandı.

Sözleşmeye göre en çıplak maaş 2 bin 150 TL olurken en yüksek çıplak maaş 3 bin 700 TL oldu.

Patronun dayatmalarına karşı alınan grev kararı şirketin İzmir Torbalı, Karaman ve Antep’teki fabrikalarında 20 Haziran’da hayata geçirilmişti. Bu süreçte Antep’teki grev kırıcı hamlesi etkili olsa da İzmir ve Karaman’daki grev kesintisizce devam etti.

20 Haziran’da başlayan grev cumartesi yapılan toplantı ile sona erdirildi. Fabrikalarda üretim 2 Ocak’ta başlayacak.

3 yıllık yeni sözleşmeye göre işçiler 2018 için 280 TL brüt zam alacak. 2019’un ilk altı ayı için 300 TL brüt zam, ikinci altı ayı için enflasyon ve 2020 için de enflasyon oranında zam alacak. Ayrıca sosyal haklarda da işçilerin taleplerine yakın bir şekilde artış sağlandı. En çıplak maaş 2 bin 150 TL olurken en yüksek çıplak maaş 3 bin 700 TL oldu.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.