2019 yılı asgari ücreti 2 bin 20 TL oldu!Milyonlarca işçi 2019 yılında 2 bin 20 TL’lik asgari ücrete, yani açlığa mahkum edildi! Bu karar Türk-İş Başkanı tarafından “Mükemmel bir ücret mi değil ama kabul edilebilir bir ücret” şeklinde takdim edildi


Patron ve İşçi temsilcileriyle hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 10:00’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında 4. toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıdan sonra 2019 yılı için belirlenmiş asgari ücreti açıkladı. 2019 yılında asgari net ücret Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil olmak üzere 2 bin 20 TL oldu. Evli ve 3 çocuklu bir asgari ücretli ise asgari geçim indirimi ile 2155 TL asgari ücret alacak.

Bakan Selçuk’un oy birliğiyle alındığını belirttiği karar 10 milyon işçiyi, aileleriyle birlikte milyonlarca insanı ilgilendiriyor.

Açlık sınırının bin 900 lira, yoksulluk sınırının 6 bin liranın üzerinde olduğu Türkiye’de milyonlarca işçiye açlığın dayatıldığı bu karar komisyon üyelerince güle oynaya açıklandı.

Patronların çıkarlarının merkeze konulmasıyla alınmış karar “enflasyon oranının dikkate alınmasıyla belirlendi” şeklinde yutturulmaya çalışılsa da, çarşı-pazarda cepleri yakan fiyatların, ısınma-barınma-ulaşım giderlerindeki astronomik zamların, sağlık-okul masrafları gibi el tutan kalemlerin hesaba katılmasıyla özünde işçi sınıfıyla dalga geçmek dışında bir anlamı olmadığı açık.

Önümüzdeki günlerde krizin etkilerinin daha ağır sonuçlarla karşımıza çıkacağını düşünecek olursak bu rakamın neyi ifade ettiği tüm açıklığıyla anlaşılacaktır.

Bir süre önce efelenerek Fransa’daki Sarı Yeleklilere işlaret eden, grev ve eylem gevelemelerinde bulunan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay tüm o artistik çıkışlarının böyle bir kararı yutturmak için yapıldığını, asgari ücret miktarının açıklandığı toplantıda soruları yanıtlarken bir kez daha kanıtladı:

Atalay pişkince şunları belirtti:

Bizim bir eşiğimiz vardı 2 bin lirayı aşma eşiğimiz. İnsanca yaşamayı sağlayacak ücret istedik. Bu arada da başımıza gelmeyen kalmadı. Biz asgari ücret talebini iletirken, ‘Türk-İş Başkanı insanları sokağa davet ediyor’ dediler. Ne yapacağım ya, plaja mı davet edeceğim? Problemim olduğu zaman, sıkıntım olduğu zaman bunları anlatacağım, yasalar çerçevesinde kırmadan dökmeden. Emeği olan herkese, cumhurbaşkanına, bakana, işveren temsilcilerine, komisyondaki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Mükemmel bir ücret mi değil ama kabul edilebilir bir ücret. Muhatabı fakir fukara, belki yüzde yüz mutlu etmedik bu kararla ama yüzde 80 mutlu ettik.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir