Ali Haydar Ben serbest bırakılsın!DEDEF: Ali Haydar Ben, antidemokratik uygulamalara karşı çıktığı için gözaltına alınmıştır


Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Başkanı Ali Haydar Ben’in bu sabah saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alınması İstanbul’da yapılan açıklamayla protesto edildi.

DEDEF tarafından kamuoyuna yapılan basın açıklamasında, “Federasyon genel başkanımız AKP’nin baskıcı, “ileri demokrasi” safsatasının son kurbanı olmuştur” denildi.

DEDEF yönetim kurulu üyeleri ve genel başkan yardımcısının AKP iktidarının yapmış olduğu saldırılar sonrası hala gözaltında olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, “12 Eylül askeri darbe dönemini aratacak nitelikte olduğu görülen ve her geçen gün büyüyen anti demokratik uygulamalarla artık toplum nefes alamaz hale geldi” diye belirtildi.

Gazeteciliğe yönelik saldırılarının da vurgulandığı açıklamada, “Devletin polisi, jandarması, adliyesi tamamen AKP’nin arka bahçesi halini almış ve uyduruk bir takım ‘milli’ çıkarlar gerekçesiyle AKP’li olmayan herkes düşman ilan edilmiştir. OHAL kaldırıldı denmesine rağmen uygulaması halkı sindirmenin ve devleti soymanın adeta bir manivelası olmuştur. Tüm kamu elindeki varlıklar teker teker satılırken bu duruma karşı çıkanlar ‘milli’ çıkarlar gereği suçlu ilan edilmektedir” diye ifade edildi.

“Antidemokratik uygulamalara karşı çıktığı için, gözaltına alınmıştır”

Basın açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi:

DEDEF Başkanı Ali Haydar Ben; Dersimde Baraj ve HES lere karşı çıktığı için, Dersimde Yanan yüzlerce hektar ormanı söndürmeye gittiği için, Dersimde Yayla yasaklarına karşı Çıktığı için, Dersim’de 37/38 de yaşananları kamuoyuna duyurduğu için, Dersimin İnanç ve dillerine sahip çıktığı için, Dersimde el konulmaya çalışılan Munzur Kültür ve Doğa festivalinin halkın olduğunu savunduğu için, Dersim de her türlü Antidemokratik uygulara karşı çıktığı için, gözaltına alınmıştır.

Federasyon Başkanımızın Ali Haydar Ben’in derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Dersim halkının örgütlü gücünün AKP’ye boyun eğmeyeceğini ve AKP’nin tüm kirli oyunlarını boşa çıkaracağına inanıyoruz.”

Basın metninin okunmasının ardından derneklerin yaptıkları konuşmalarda dayanışma vurgusu yapılarak, “Ali Haydar Ben’in serbest bırakılması” talep edildi.

 

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu