DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben gözaltına alındıDEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben sabah evine yapılan baskınla gözaltına alındı


10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda yitirdiğimiz Serdar Ben yoldaşın kardeşi de olan Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Ali Haydar Ben bu sabaha karşı ev baskınıyla gözaltına alındı. Sabaha karşı evinden gözaltına alınan Ben’in neden gözaltına alındığına dair net bir şey söylenmezken, DEDEF yaptığı açıklama ile Ali Haydar Benin derhal serbest bırakılmasını istedi.

DEDEF yaptığı ikinci açıklamayla Ali Haydar Ben’in serbest bırakılması için İstanbul İHD Şubesi’nde bir açıklama yapacağını duyurdu. Açıklamada şunlara yer verildi:

Baskılara ve Göz altılara Karşı Çağrımızdır

 

Basına ve Kamuoyuna

 

25.12.2018 Tarihinde (Dersim Dernekleri Federasyonu) DEDEF yönetim kurulu başkanı Ali Haydar Ben sabahın erken saatlerinde evine baskın yapılarak gözaltına alınmıştır. Federasyon genel başkanımız AKP’nin baskıcı ileri demokrasi safsatasının son kurbanı olmuştur. Bizler Dersim halkının örgütlü gücü olan Dersim Dernekleri Federasyonu olarak Her türlü gözaltı, baskı ve yıldırma politikalarını pervasızca hayata geçirilmesini kınıyor, Genel Başkanımız Ali Haydar Ben’in bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.Bu vesileyle Dersim halkının da Dersim’in dilini kültürünü inancını ve coğrafyasını savunan DEDEF genel başkanına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 

Konuya İlişkin Dersim Dernekleri Federasyonu olarak 25 Aralık 2018 Salı günü Saat 15.00 da İnsan Hakları Derneği İstanbul şubesinde basın toplantısı gerçekleştireceğiz Basın toplantımıza katlım sağlamanız bizleri sevindirecektir.

 

Dersim halkının örgütlü gücünün AKP’ye boyun eğmeyeceğini ve onun tüm kirli oyunlarını boşa çıkaracağına inanıyoruz

 

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF)

 

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti