Silah sanayinin Sancaklar’a peşkeşinde yeni etapSakarya Arifiye’deki tank-palet fabrikası da “yerli milli” tank olarak sunulan Altay’ın yapımını kapan Erdoğan aşığı Ethem Sancak’a peşkeş çekilmek üzere özelleştiriliyor, işçiler tepkilerini eylemlerle dile getirecek


AKP, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerden önce krizin büyük bir yıkıma dönüşmemesi ve bu yıkımın toplumsal sonuçlarının siyaseten kendisine fatura edilmemesi için epey bir didiniyor. Fakat ne yaparsa yapsın oynayacak alanı hayli dar. O nedenle işçi ve emekçilere dönük pek çok saldırıyı sessiz sedasız Resmi Gazete’de yayınlayarak yoluna devam etmeye çalışıyor. Ya da torbalara doldurarak artık kelimenin gerçek anlamıyla bir önemi kalmamış Meclis’e getirip, geçirerek tüm o saldırılara “parlamenter” bir kılıf geçirmekten vazgeçmiyor. En hassas kararlar bile tüm kaygılara rağmen bir şekilde alınarak yola devam ediliyor.

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde faaliyet gösteren Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü bünyesindeki I. Ana Bakım Merkez Komutanlığı tank palet fabrikasının özelleştirilmesine dair Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı da bunlardan biri.

Bölge halkının “milli ve yerli” tepkilerine, işçilerin özelleştirme karşısındaki tutumlarına aldırmaksızın alınan bu karar, yandaş patronlara yeni bir rant alanı açmak dışında bir anlam da taşımıyor.

21 Aralık 2018 günü Resmi Gazete’de yayınlanan kararla tank palet fabrikasının özelleştirme kapsamına alındığı duyurulmuştu.  1.8 milyon metrekare üzerine kurulu tesisin, “işletme hakkının ve arazisinin verilmesi” yöntemiyle özelleştirilmesi ve işletme hakkı süresinin 25 yıl olmasının öngörüldüğü belirtilmişti. Özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2019’a kadar tamamlanacağı bekleniyor.

Bu kararın silah sanayini Ethem Sancak gibi yandaş patronların denetimine ve yüksek rant alanına dönüştürmekte atılmış yeni ve büyük bir adım olduğu açık. Nitekim böyle olduğu “Havuz medyada” da işlendi. Hem de “yerli ve milli” kılıfla…

Çıkan haberlere göre işletme “milli proje” olarak sunulan Altay tankının üretimi için 25 yıllığına Sancak’lara devredilecek.

Ethem Sancak’ın yönetim kurulu başkanı olduğu BMC tarafından seri üretimi gerçekleştirilecek olan Altay tankının ana parçalarının bu fabrikada yapılacağına dikkat çekiliyor. Özelleştirme kararında, “milli savunma sanayii” vurgusu yapılması ve teklif sahiplerinin “savunma sanayii tesisi işletme deneyimlerinin” ön yeterlilik kriteri olarak belirlenmesi de bu olasılığı güçlendiriyor.

Karar ilçe halkı ve Harp-İş’te örgütlü işçiler tarafından tepkiyle karşılandı. Basına yansıyan haberlere göre işçiler dün yemekhanede kaşık ve çatalları masaya vurarak gürültü çıkarma eylemi gerçekleştirdi, bugün de bir yürüyüşle kararın geri çekilmesini talep edecekler.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.