Yolbulan Demir Çelik Fabrikası’nda işten çıkarma ‘numarası’Yolbulan Demir Çelik Fabrikası, kendi isteğiyle çıkmak isteyen işçilerin yerine BMİS üyesi 6 işçiyi kapı önüne koydu


Zonguldak Karabük’te sendika düşmanlığı ile bilinen Yolbulan Demir Çelik Fabrikası, örgütlenme hakkını kullanan işçiye tahammülsüzlüğünü göstererek bir kez daha kıyıma gitti.

Firmadaki sendika düşmanlığı akıl almaz bir “yöntem”le bir kez daha yüzünü gösterdi. BMİS’ten alınan bilgiye göre, fabrikadan kendi isteğiyle çıkmak isteyen işçilerin yerine BMİS üyesi 6 işçiyi kapı önüne koydu. Jandarmanın işten atılan işçilerin içeri alınmaması için tedbir aldığı görüldü.

BMİS Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, işverenin sendikalı 6 işçiyi çıkarmasıyla eşzamanlı olarak jandarmayı fabrikaya çağırdığını ve işçileri içeri sokmayarak fiilen işten çıkışı gerçekleştirdiğini belirtti.

Haksız işten çıkarma kararını yanıtsız bırakmayacaklarını belirten Çelik, işe geri dönüşün sağlanması için kısa süre içinde direnişe başlayacaklarını belirtti.

BMİS’in örgütlü olduğu fabrikada işverenin işçilere yönelik yoğun baskısı daha önce de gündem olmuş, BMİS üyesi işçilere işbirlikçi Çelik-İş’e geçmemeleri halinde işten atma tehdidinde bulunulmuştu. Yapılan zorbalığa dair görüşme içeriği, BMİS tarafından da kayıt altına alınarak duyurulmuştu.

 

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."