İZBAN yönetimi yüzde 26’lık zam teklifini geri çektiAsgari ücrete resmi enflasyon oranı kadar zam yapılınca yüzde 19’luk teklifini yüzde 26’ya çıkaran İZBAN yönetimi işçiler greve devam kararı alınca teklifini geri çektiğini duyurdu


Grev kırıcıların devreye sokulmasına rağmen İzmir şehir trafiğini adeta kilitleyen, mahkemenin aldığı kararla grev kırıcılarının devreden çıkmasıyla bu etkisi daha da belirginleşen İZBAN grevi, patron tarafının manevralarına rağmen kararlılıkla devam ediyor.

Asgari ücrete resmi enflasyon oranında zam yapılmasının ardından İZBAN yönetimi de dün yüzde 19’luk zam teklifini yüzde 26’ya çıkarmış, bu teklifi işçiler ve Demiryol-İş Sendikası tarafından kabul edilmeyerek, “greve devam” kararı çıkmıştı.

İşçilerin dün yapılan oylamada “devam” kararı almasının ardından İZBAN yönetimi yüzde 26’lık zam teklifini geri çekerek, işçilere bir kez daha asgari ücretin altında çalışmayı dayattı!

İZBAN’dan yapılan açıklamada, 17 gündür süren grevin ‘hemen sonlandırılması’ şartıyla ortalama yüzde 26 zam önerisinde bulunulduğu ancak Demiryol-İş Sendikası’nın greve devam etme kararı verdiği ifade edildi.

Ne olmuştu?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortak kuruluşu olan İzmir Banliyo A.Ş’deki (İZBAN) grev 17 günü geride bırakırken dün gece şirket bürokratları asgari ücrete yapılan zam üzerine yeni bir teklifte bulunmuş, yapılan toplantıda zam teklifi güncellenmişti. Geç saatlere kadar süren toplantı sonucunda İZBAN bürokratları yüzde 19 olan ortalama teklifini yüzde 26’ya çıkardı. Zam oranı ise yüzde 21 ile yüzde 32 arasında değişti. 2010 girişli işçiler en düşük teklifi alırken 2017-2018 girişli işçiler en yüksek teklifi aldı. Bu oranlara ikramiye ve diğer ekonomik haklar da dahil. Büyükşehir 85 gün olan ikramiyeyi ilk yıl 90, ikinci yıl için ise 95 gün yaptı. İşçilerin, vardiya ve sürüş tazminatları talebi ise yine kabul görmedi. İkinci yıl için verilen asgari ücret zammı artı enflasyon teklifi ise geri çekildi.

İzban işçisi ne istiyor?

Demiryol-İş Sendikası bütün yan haklarla birlikte yüzde 34 zam talep ediyor. Sendikanın zam oranının içinde ikramiyenin, 85 günden kademeli olarak 112 güne çıkarılması, ilk defa sözleşmeye girecek olan sürüş ve vardiya tazminatları ve diğer sosyal haklardaki artış da bulunuyor.

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir