Tunus: İşsiz gazetecinin eylemi halkı sokağa döktü‘Tüm işsizlere mesajım; Biz bir devrim yapacağız. Bana katılıp desteklemek isteyenler buyursun gelsin’ dedi ve vücudunu ateşe verdi!


YAŞANACAK DÜNYA

Tunuslu gazeteci Abderrak Zorgui sosyal medyada paylaştığı videoda “El Kasrin’deki tüm işsizlere mesajım; Biz bir devrim yapacağız. Bana katılıp desteklemek isteyenler buyursun gelsin. Kendi başıma bir gösteri yapacağım ve vücudumu ateşe vereceğim” dedikten sonra vücudunu ateşe verdi. Halk sokağa döküldü.

Zorgui’nin kendisini yaktığı El Kasrin şehrinde defnedilmesinin ardından sokağa çıkan öfkeli kalabalık yollara barikat kurdu ve polise taş attı. Polisin göz yaşartıcı bombalarla saldırdığı olaylarda çok sayıda kişi yaralanırken, gözaltına alınanlar oldu. Tunus İçişleri Bakanı Sufyan Zaag protestoların başkent Tunus’ta da devam ettiğini söyledi.

Pazartesi günü sosyal medya sayfasında 8 yıldır iş bulamadığına dair bir video yayınladıktan sonra ülkenin batısındaki El-Kasrin kentinin El-Şuheda Meydanı’nda benzin dökerek kendini yakan gazeteci Abderrak Zorgui, olayın hemen ardından ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış, ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Gazeteci Zorgui’nin ölümü bir anda Tunus’ta yaşanan ekonomik kriz ve toplumun genelinde yaşanan gerginliğin sembolü haline geldi.

Tunus’ta 17 Aralık 2010’da üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulamadığı gerekçesiyle seyyar satıcılık yapan Muhammed Buazizi de, polislerin seyyar tezgahına el koymasından sonra kendisini yakarak intihar etmişti. Bu olayın patlak vermesinin ardından ülkede geniş çaplı halk protestoları başlamış ve ‘Yasemin Devrimi’ olarak bilinen hareket 23 yıllık Zeynel Abidin Bin Ali iktidarını devirmişti. Tunus’ta yaşanan bu olay daha sonra pek çok Arap ülkesine yayılmış ve ‘Arap Baharı’ hareketinin de başlangıcı sayılmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Galloway, Filistin kampanyasıyla ara seçimi kazanıp Britanya Parlamentosu’na geri döndü: Bu, Gazze için!

Rochedale ara seçimini Gazze kampanyasıyla kazanan Galloway, İşçi Partisi liderine seslenerek "Keir Starmer – bu Gazze için" diyerek ekledi: "Filistin felaketini mümkün kıldığınız, teşvik ettiğiniz ve örtbas ettiğiniz için yüksek bedel ödeyeceksiniz."