‘Sakıncalısın’ denilen akademisyen işten atıldıAvrasya Üniversitesi’nde akademisyen olan Murat Büyükyılmaz, “sankıncalı” olduğu belirtilerek işten atıldı


Toplumda korku dağları yaratmayı amaçlayan rejim, kendi belirlediği kalıplara girmeyen bilim insanlarını ya görevlerinden KHK’larla atıyor ya da ‘güvenlik soruşturması’ adıyla uyguladığı fişleme ve cezalandırma yöntemiyle işine son veriyor.

Trabzon’da bulunan Avrasya Üniversitesi’nde iktisat dersleri veren akademisyen Murat Büyükyılmaz’ın güvenlik soruşturmasını geçerek başladığı görevine, bir buçuk ay sonra “sakıncalı” olduğu belirtilerek son verildi.

Eylül ayında üniversiteyle üç yıllık bir sözleşme imzalayarak işe başlayan Büyükyılmaz, ders anlattığı sırada YÖKSİS’ten gelen mesajla işine son verildiğini öğrendi. Rektörlükten gittiğinde ise kendisine,‘Özlük dosyanızda yapılan inceleme sonucunda kurumumuzda çalışmanız sakıncalı görüldüğünden 22 Ekim tarihi itibariyle görevinize son verilmiştir’ yazılı bir kağıt verildi.

‘Sakıncalı’ denilerek fişlendiğini ve bu koşullarda Türkiye’de akademik alanda çalışmasının önünün tıkandığını ifade eden Büyükyılmaz, “Ben şimdiye kadar verdiğim emeklerin sonucu olarak akademide çalışmak ve halkın yararına bilimsel bilgi üreterek topluma hizmet etmek istiyorum. Bunu elimden almaları çok acımasızca ve çok vicdansızca. Umarım bir gün sadece benim değil bütün akademisyenlerin ve Türkiye’de toplum yararına emek verenlerin yetişmiş insanların emeklerinin boşa harcanamayacağı günlere ulaşabiliriz. Umarım böyle bir ülkeyi kurabiliriz.” diye konuştu.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.