“Ayağımın altındaki nikap”Sudi Arabistan’da kadınlar kıyafet baskısını sosyal medyada “#Ayağımın altındaki nikap” etiketiyle protesto ediyor


Kadınlar kendilerine yönelik baskılara karşı farklı protesto yöntemleri geliştiriyor. Özellikle gerici, baskıcı rejimlerde bu baskılara karşı gittikçe seslerini yükselten kadınların yaptıkları protestolar, ufak çaplı da olsa, bir bilinç yaratmak ve tepkiyi ortaklaştırmak açısından anlamlı bir yerde duruyor.

Tesettürün hala zorunlu olduğu Sudi Arabistan’da geçtiğimiz Mart ayında çarşaf ve peçe zorunluluğu ortadan kaldırılmıştı. Ancak kadınlar baskılardan dolayı hala bu kıyafetlerle sokağa çıkmak zorunda kalıyor. Sadece gözleri açıkta bırakan nikap adlı peçeyle sokağa çıkabilen kadınlar sosyal medyada başlattıkları eylemle bu durumu protesto ediyor.

Suudi kadınlar, ülkedeki kıyafet baskısını protesto etmek sosyal medyada “#Ayağımın altındaki nikap” etiketiyle bir eylem başlattı. Kadınlar, Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlarda ayakları altına aldıkları peçe fotoğrafını paylaşarak, kadınların zorla yüzlerinin kapatılmaması çağrısında bulunuyor.

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.