Sarı Yelekliler Macron’un yazlık kalesini bastı40 kadar Sarı Yelekli cumhurbaşkanlığı yazlık konutu olarak kullanılan kaleye sızdı


YAŞANACAK DÜNYA

Sarı Yelekliler protestolarını ekonomide geri adım atmasına rağmen savuşturamayan Emmanuel Macron’a tatilde de rahat yok. Fransa Cumhurbaşkanı’nın resmi tatil konutunun bulunduğu Bregancon Kalesi’ni Perşembe günü yaklaşık 40 Sarı Yelekli bastı.

Marsilya ile Nice şehirleri arasındaki Bormes-les-Mimosas’ın Belediye Başkanı Francois Arizzi, Akdeniz kıyısındaki Ortaçağ’dan kalma kaleye protestocuların girmesini polisin engellediğini söyledi.

Arizzi, protestocuların yılmayıp yeniden deneyeceklerine dair sözler sarf ettiklerini de aktardı.

Fransa’da Sarı Yelekliler’de yansımasını bulan öfkeyee, yazın Macron’un Bregancon Kalesi’ne 34.000 euroluk havuz yaptırması da mazhar olmuştu. Çünkü kalenin zaten kendi plajı var.

Beşinci Cumhuriyet’in ilk cumhurbaşkanı Charles De Gaulle’ün 25 Ağustos 1964’te ilk kez konakladığı Bregancon Kalesi, sonrasında tüm cumhurbaşkanları için yazlık konaklama mekanı oldu.

Basına göre Macron çifti, Noel tatilini Pireneler’deki La Mongie’nin kayak tesislerinde geçirme planını Sarı Yelekler’in protestoları yüzünden iptal etti.

Ayrıca Kontrol Et

Almanya: Ford Fabrikası’nda 1 Mayıs Çağrıları

“Roten Block” (Kızıl Blok) ve Yaşanacak Dünya – Alınteri imzalı 1 Mayıs bildirileri Ford işçilerine ulaştırıldı