Şili: Yerli halklar devlet şiddetine karşı sokaktaMapuche halkından bir gencin katledilmesini protesto etmek için 2 günlük eylem çağrısı yapılmıştı


YAŞANACAK DÜNYA

Şili’de yerli halklar, özel polis güçlerinin ve devletle bağlantılı paramiliter grupların şiddetine karşı bir kez daha sokağa çıktılar.

Başkent Santiago’da toplanan grupların eylemine polis saldırdı. En az 10 kişi gözaltına alındı. Hükümet binasına yakın bölgede yapılan eylemde protestocular, özel polis güçlerine bağlı çalışan “Orman Komandoları“nın yerli halkların yaşadığı bölgelerden çıkarılmasını talep etti.

Bu silahlı gruplar, son olarak 14 Kasım’da Araucana bölgesinde -kullandığı traktörün üzerindeyken- Camilo Catrillanca adlı Mapuche gencini kurşunla katletmişti.

Olaydan sonra ülkenin pekçok bölgesinde protesto gösterileri düzenlenmiş, yerli gruplar 27 ve 28 Aralık’ta 48 saatlik protesto yapılması çağrısında bulunmuştu.

Diğer bir kısmı Peru’da yaşayan Mapuche yerli halkı ile Şili devleti arasında son yıllarda keskin çatışmalar yaşanıyor. Devlet, yerli halkların tarihsel topraklarını yağmalıyor, tekellere peşkeş çekiyor, silahlı çeteleri halkın üzerine salıyor. Mapuche halkı ise topraklarına sahip çıkarak mücadelesini sürdürüyor.

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa’nın göbeğinde polis terörü

Belçika başkenti Bürksel yakınlarındaki Denderleeuw kasabasında bulunan Medya Haber ve Stêrk tv stüdyoları Belçika polisi tarafından basıldı.