Sur kayyumu Sur’u satıyor!Sur Belediyesine atanan kayyum yerel seçimler öncesi belediyenin taşınmazlarını satmaya başladı


Diyarbakır’a bağlı Sur Belediyesi’ne atanan kayyum Abdullah Çiftçi, Dicle Üniversitesi’nde olup mülkiyeti belediyeye ait olan 14 arsayı 44 Milyon 123 bin TL ile ihaleye açtı. Belediyenin borçlanmasından dolayı akaryakıt firmasına ödeme yapamayan kayyumun, ödemeleri seçim sonrasına ertelediği biliniyor.

MA’dan Lezgin Akdeniz’in haberine göre Diyarbakır’ın Sur Belediyesi’ne atanan kayyum Abdullah Çiftçi, Dicle Üniversitesi sınırları içinde yer alan ve mülkiyeti belediyeye ait 14 arsayı satışa çıkardı.

Kayyum, tarım arazisi olup imara açıldıktan sonra belediyenin düzenleme ortaklık payından arta kalan ve mülkiyeti belediyeye geçen arazileri, toplamda 44 Milyon 123 bin TL teklif usulüyle ihaleye açtı. Daha önce özel davetiye üzerine ihaleye giden kayyumlar, bu kez arsaların satışını kentin birçok noktasına astırdıkları pankart ile duyurdular.

Sur Belediyesi’nin ödenekleri yapma noktasında ciddi sorunlar ile karşı karşıya olduğu öğrenildi. Kent makyajında yapılan kaldırım ve ışıklandırma çalışmalarında anlaşmalı firmaların ödeneğinin sadece yüzde 10’unun yapıldığı, geri kalan ödemenin seçim sonrasına ertelendiği biliniyor. Yine anlaşmalı akaryakıt firmasının ödemesinin yapılamadığı ve bu nedenle belediyeye ait bazı hizmet araçlarının yakıt olmamasından kaynaklı çalıştırılmadığı öne sürüldü.

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.