Türkiye yandaşları ihyada dünya birincisiDünya Bankası’nın yayımladığı veriler dünyada en fazla kamu ihalesi alan ilk 10 şirketten 5’inin Türkiye’de olduğunu gösteriyor, bu 5 şirketin 5’i de yandaş şirket’


Dünya Bankası’nın yayınladığı veriler, dünyada en fazla altyapı yatırımları yapan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de yandaş şirketlerin nasıl ihya edildiklerini açıkça ortaya koyuyor. Dünyada en fazla kamu ihalesi alan ilk 10 şirketten 5’inin Türkiye’de olması ve bu şirketlerin hepsinin “yandaş”lar arasında yer alması nasıl bir ilişkinin olduğunu gösteriyor.

Dünya Bankası verilerine göre altyapı yatırımlarında en fazla ihale alan ilk 10 şirketin 5’i Türkiye’den. İlk 10 şirket arasında hükümete yakınlığı ile bilinen Limak Holding, Cengiz Holding, Kolin, Kalyon ve MNG Holding de bulunuyor.

Euronews’in haberine göre, Dünya Bankası her yıl ülkelerin devlet ve özel sektör yatırımlarını, projelerini ve taahhütlerini raporlaştırıyor. 1990 -Temmuz 2018 yılları verilerine göre Türkiye altyapı yatırımlarında en fazla yatırım yapan ve proje geliştiren ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye altyapı yatırım listesinde 143 milyar dolar ile Brezilya, Hindistan ve Çin’den sonra dördüncü sırada, altyapı projeleri sayısı bakımından ise Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya ve Arjantin’den sonra geliyor. En fazla yatırım yapılan altyapı alanları ise elektrik, yol, su ve kanalizasyon, liman, doğal gaz, havaalanı ve demiryolu hatları olarak sıralanıyor.

Türkiye 6. sırada

Dünya Bankası raporunda altyapı projeleri sayısı bakımından Arjantin’den sonra dünyada 6. sırada bulunan Türkiye’nin en fazla ihale alan 10 şirket sıralamasında 5 şirketinin olması dikkat çekti. Dünya Bankası’nın söz konusu raporunda yer alan özel şirketlerin ilgili projelerin en az yüzde 15’lik hissesine sahip oldukları belirtiliyor. Altyapı yatırımlarında ilk 10’a giren Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG adlı Türk inşaat firmaları ‘Avrupa ve Orta Asya’ bölgesinde ise en fazla proje alan, yatırım yapan ya da yatırım yapma taahhüdünde bulunan şirket listesinde ilk sırada yer alıyor.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.