Almanya’da grev: Paralar taşınmayacakVer.di sendikasının çağrısıyla, bankalara ve ATM’lere para taşıyan sürücüler ve diğer çalışanlar ülke genelinde bugün greve çıktı


YAŞANACAK DÜNYA

Almanya’da, ülkenin en büyük sendikalarından Ver.di’nin çağrısıyla, bankalara ve ATM’lere para taşıyan sürücüler ve diğer çalışanlar yeni yılı grevle karşılıyor.

Salı günü sendikanın yaptığı açıklamaya göre para transferinde çalışan 12 bin 500 kişi bugünden itibaren ülke genelinde greve çıktı.

Gev kararı banka patronlarıyla yapılan beş tur görüşmelerin tıkanmasından sonra alındı. Sendika, bugün ve yarın yapılacak olası görüşmelerden sonuç çıkmazsa grevin Cuma gününe kadar uzayabileceğini duyurdu.

Ver.di, ücretlere ayda 250 euro (yaklaşık 290 $) zam yapılmasını ve Batı’ya nazaran düşük olan Doğu Almanya’daki ücretlerin iki yıl içerisinde Batı’dakilerle eşit seviyeye getirilmesini talep ediyor.

Para taşıyıcıları ve şoförleri şu anda ülkenin doğusun ayda 1,800 euro (yaklaşık 2 bin 063 ABD doları) ile 2 bin 400 euro (yaklaşık 2 bin 751 ABD doları) alırken, ücretler Batı kesiminde 2 bin 200 euro (yaklaşık 2 bin 522 ABD Doları) ile 2 bin 900 euro (3 bin 325 ABD Doları) arasında değişiyor.

Ayrıca Kontrol Et

AP Seçimleri ve Avrupa’da Aşırı Sağın Tehlikeli Yükselişi*

Avrupa'da aşırı sağcı, ırkçı ve faşist partilerin yükselişe geçmesi, önlenmesi kolay olmayan çeşitli olumsuz riskleri ve sorunları beraberinde getirecektir.