Cumartesi Anneleri: Bu meydanı açtıracağız700. haftadan bu yana eylemlerine izin verilmeyen Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktı. Gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, “Biz vazgeçmediğimizi söylemek için buradaydık. Asla vazgeçmeyeceğiz. Er geç o meydanı açtıracağız” dedi.


Cumartesi Anneleri, 700’üncü haftadan bu yana oturma eylemlerinin yasaklandığı, İstanbul’daki Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un da katıldığı eylemde Cumartesi Anneleri, polis bariyerleriyle kaplı Galatasaray Meydanı’na kırmızı karanfil bırakarak, yasak kararını bir kez daha kınadı.

‘O MEYDANI AÇTIRACAĞIZ’

CHP Beyoğlu İlçe binasından hoparlörle caddeye dinletilen Ceylan Ertem’in seslendirdiği “Beni bul anne” şarkısı eşliğinde Galatasaray Meydanı’na gelen Cumartesi Anneleri kayıplarını aramaktan ve Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmediklerini dile getirdi.

Gözaltında hayatını kaybeden Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, “Biz vazgeçmediğimizi söylemek için buradaydık. Asla vazgeçmeyeceğiz. Er geç o meydanı açtıracağız” dedi.

‘BU MEYDAN BU ÜLKENİN VİCDANI’

Gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren de Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceklerini söyledi. Eren, “Bu meydan bizim kayıplarımızla buluştuğumuz meydan. Bu meydan bu ülkenin vicdan. Biz bu meydandan vazgeçmeyeğimizi bildirmek için buradayız” ifadelerini kullandı.

Kayıp yakınları tarafından bırakılan karanfiller polisler tarafından ayaklarıyla meydandan çıkarıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.