TÜİK Aralık ve 2018 yılı enflasyon oranlarını açıkladıSağlıksız yöntemlerle hesaplamalar yapan TÜİK, Aralık ayı ve 2018 yılı enflasyon verilerini paylaştı. Buna göre yıllık enflasyon yüzde 20,30 oldu! TÜİK’in verdiği rakam bu, sahici olanını hepimiz biliyoruz.


Enflasyon oranlarını emekçilerin temel tüketim kalemlerini en alt sıralara koyarak oldukça sağlıksız bir yöntemle hesaplayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayı ve 2018 yılı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK’e göre Aralık ayı enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 0,40 oranında düşmüş! Bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 20,30, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,30 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16,33 artış gerçekleşmiş.

Döviz kurlarındaki fırlamayla birlikte temel tüketim kalemlerine astronomik oranlarda zam yapıldığı, daha sonra kurların çeşitli müdahalelerle geçici de olsa sabit bir noktada tutulmasıyla o astronomik zamların bir tık gerilediği koşullarda gerçekleşen bu hesaplamanın ne kadar sağlıklı olduğu önceki TÜİK verilerinde olduğu gibi tartışmalıdır.

TÜİK’in verilerine göre enflasyon çeşitli tüketim kalemlerine şöyle yansıdı:

AYLIK EN ÇOK ALKOLSÜZ İÇECEKLER ZAMLANDI

Aylık en yüksek artış %1,08 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda oldu. Ana harcama grupları itibariyle aralık ayında endekste yer alan gruplardan, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,78, sağlıkta yüzde 0,62, lokanta ve otellerde yüzde 0,31 ve alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0,16 artış gerçekleşti.

Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 4,08 ile giyim ve ayakkabı oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı aralık ayında endekste yer alan gruplardan ulaştırmada yüzde 2,56, eğlence ve kültürde yüzde 0,25, haberleşmede yüzde 0,11 ve konutta yüzde 0,06 düşüş gerçekleşti.

YILLIK EN FAZLA EV EŞYASININ FİYATI ARTTI

Yıllık en fazla artış yüzde 31,36 ile ev eşyası grubunda gerçekleşti. TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre çeşitli mal ve hizmetler yüzde 28,80, gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 25,11, konut yüzde 23,73 ve eğlence ve kültür yüzdte 20,86 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

ARALIKTA ZAM ŞAMPİYONU ŞANLIURFA VE DİYARBAKIR

Aylık en yüksek artış yüzde 0,63 ile Şanlıurfa, Diyarbakır’da oldu

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey’de bulunan 26 bölge içinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 23,53 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan bölgesinde ve on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış yüzde 18,26 ile Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye bölgesinde gerçekleşti.

Aralık 2018’de endekste kapsanan 407 maddeden; 44 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 202 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 161 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil direnişine karşı patron-devlet-sarı sendika işbaşında!

İşçilerin sendika seçme hakkına sarı Öz İplik-İş’le birlikte saldıran Özak Tekstil patronu, direnişi kıramayınca valiye “yasak kararı çıkar” buyruğu verdi, anında karar çıktı ve jandarma devreye girerek işçilerek BİRTEK-SEN yöneticilerine saldırdı. Sendika Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki temsilciyi gözaltına aldı. İşçiler dağılmadı, bu arada Öz İplik-İş, hem işçileri hem de sendikayı tehdit eden bir açıklama yaptı!