Çalışma koşullarını fotoğraflamak işçi kıyımı nedeniBursa Harmancık’ta doğalgaz boru hattında -1 derecede, dizlerine kadar su içinde elektrik tesisatı döşeyen işçiler, çalışma koşullarını fotoğraflayıp, İnşaat-İş’e gönderince işten atıldılar


Bursa Harmancık’ta doğalgaz boru hattında elektrik tesisatı döşeyen işçiler, çalışma koşullarını göstermek amacıyla İnşaat-İş Sendikası’na fotoğraf gönderdikleri için işten atıldılar.

Eksi 1 derece sıcaklıkta, dizlerine kadar su içinde oldukları görülen işçiler, bu fotoğraf paylaşımının “iş bitimi nedeniyle” denilerek işten atıldılar.

İnşaat-İş Sendikası, işten çıkarılan işçilerin durumu hakkında yaptığı açıklamada şunları belirtti:

Bursa Harmancık’ta doğalgaz boru hattında elektrik tesisatı döşeyen üyelerimiz 27 Aralık tarihinde suyun içinde çalıştıklarını belgeleyen fotoğraflar göndererek hangi koşullarda çalışmaya zorlandıklarını teşhir etmişlerdi.

 

Yüklenici firma TANAP’a bağlı ELMAK isimli taşeron firma bünyesinde çalışan üyelerimiz bu koşulları fotoğraflarla teşhir ettikleri için ‘iş bitimi nedeniyle’ denilerek, yasa dışı bir şekilde işten çıkarıldılar.

 

Üyelerimizin fotoğrafları gönderdikleri gün hava sıcaklığı eksi 1 dereceydi. Dizlerine kadar su içinde çalıştırılan arkadaşlarımız çalışırken resmen donduklarını ifade ederek, ‘Mecbur tutuyorlar. Biz direniyoruz. Hava don’ demişlerdi.

 

İnşaat patronlarının bu tutumunun esas nedeninin ‘işin bitmesi’ değil, sendikal örgütlenme düşmanlığı olduğunu biliyoruz. Bu sendika düşmanlığına karşı inşaat patronlarına diyoruz ki, ne yaparsanız yapın o şantiyelere sendikamızın girmesini engelleyemeyeceksiniz! İşçi kıyımlarına, ücret gasplarına, kanımıza sudan ucuz muamele yapılmasına karşı bugüne kadar yürüttüğümüz mücadelemizi büyüterek yolumuza devam edecek, o sömürü çarkına çomak sokmayı sürdüreceğiz!

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.