İnşaat-İş: Basında çıkan haberlerden sonra üyelerimiz yeniden işe alındıİnşaat-İş çalışma koşullarını fotoğraflarla gösterdikleri için işten atılan üyelerinin basında çıkan haberlerden sonra bugün öğlen saatlerinde yeniden işe çağrıldıklarını duyurdu


İnşaat-İş, çalışma koşullarını fotoğraflayarak kendisiyle paylaştıkları için işten atılan üyelerinin basında çıkan haberlerden sonra işe geri alındığını duyurarak, şu bilgileri paylaştı:

Bursa Harmancık’ta doğalgaz boru hattında elektrik tesisatı döşeyen üyelerimiz 27 Aralık tarihinde sendikamıza gönderdikleri fotoğraflarla çalışma koşullarını teşhir etmişlerdi. Eksi 1 derecelik hava sıcaklığında, dizlerine kadar ulaşan buz gibi suyun içinde çalıştıklarını belgeleyen fotoğraflarla birlikte  “Mecbur tutuyorlar. Biz direniyoruz. Hava don” ibaresini kullanmışlardı.

 

Çalışma koşullarını fotoğraflarla anlatan üyelerimizden ikisi dün “iş bitimi nedeniyle “ denilerek işten çıkarıldılar.

 

Yüklenici firma TANAP’a bağlı ELMAK isimli taşeron firma bünyesinde çalışan üyelerimizin karşılaştıkları bu muameleyi sosyal medya adreslerimizden teşhir ettik, konuyla ilgili basını bilgilendirdik.

 

Üyelerimiz haberler üzerine olduğunu düşündürtecek şekilde öğlen saatlerinde herhangi bir açıklama yapılmaksızın yeniden işe çağrıldılar. Olayın basında yer bulması üzerine firmanın geri adım atması sözkonusu olmuştur yani. Nitekim firma kamuoyuna da “herhangi bir işçi çıkarma sözkonusu değildir” içerikli açıklamayı da üyelerimizi işe geri aldıktan sonra yapmıştır.

 

Arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiye göre firma fotoğraflar yayınlandıktan sonra üzerinde ısrarla durdu. Kim tarafından gönderildiğini tespit etmeye çalıştı. Arkadaşlarımız kendilerinin gönderdiğini, bu koşullarda çalıştırılamayacaklarını belirterek, durumu bir kez daha teşhir etti.

 

Bu gelişmelerden sonra işten çıkarılan arkadaşlarımızın durumu bizimle paylaşmaları ve bizim de gelişmeyi haberleştirmemiz üzerine tekrar işe alınmaları sözkonusu oldu.

 

Olay bu kadar nettir.

 

Gelişmeye duyarlılık gösteren tüm basın yayın kuruluşlarına gösterdikleri duyarlılık nedeniyle teşekkür ediyoruz.

 

Bu duyarlılık inşaat patronlarına istedikleri gibi at koşturdukları bu kuralsız emek cehenneminde örgütlü işçi sözkonusu olduğunda her şeyin o kadar da kolay olmadığını bir kez daha göstermiştir.

Ayrıca Kontrol Et

Göç ve Göçmenlik: Tarih Kadar Eski Olgu

Bir yere gitmek, bir yeri gezip görmek istersiniz… Göç buna benzemez. Göç, keyif için çıkılan bir yolculuk değildir. Kimse mecbur kalmadıkça doğup büyüdüğü toprakları terk etmez, yerinden yurdundan, alıştığı ve soluk alıp verdiği, hafızasını diri tuttuğu yerden ayrılmak istemez.