Elektrikte ‘indirim’ aldatmacasıElektriğe yüzde 10 indirim yaptığını açıklayan hükümetin dağıtım bedeline yüzde 15,7 oranında zam yaptığı ortaya çıktı


Kendini her geçen gün daha belirgin bir şekilde hissettiren ekonomik krizin artırmasından korkulan toplumsal tepkiyi asgariye indirmek için rejimin ayak oyunları bitmiyor. Yerel seçimlerle de birleşince bir yandan da oy koparabilmenin hesaplarını yapan hükümet gözümüzün içine baka baka yalan söylemeye devam ediyor. Bu yalanlar kokuşmuş medyada, ‘elektriğe indirim müjdesi’, ‘doğalgaza indirim sürprizi” gibi haberlerle süslenerek önümüze sunuluyor.

Elektriğe yapılan ve müjde olarak sunulan yüzde 10 indirimin, dağıtım bedellerine yapılan ve dağıtım şirketlerinin kasasına girecek olan yüzde 15,7’lik zammı perdelemeyi amaçladığı ortaya çıktı. Bu artışla birlikte genel aydınlatma bedelinin aslında arttığı görülüyor.

 

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), yapılan aldatmacaya dikkat çekerek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) açıkladığı yeni tarifeye göre konutlar için çıplak enerji bedeli ve perakende hizmet bedelinden oluşan Perakende Enerji Bedeli Ekim 2018’e göre yüzde 19.2 düşürüldüğünü, ancak bu düşüşe karşın iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan Dağıtım Bedeline yüzde 15.7 zam yapıldığına dikkati çekti. Bu artışla genel aydınlatma bedelinin yüzde 5.22 artırıldığı kaydedildi.

Perakende enerji bedelinin yüzde 19.2 indirimle 34.53 kuruştan 27.91 kuruşa çekilirken, dağıtım bedeli ise yüzde 15.7 zamla 13.32 kuruştan 15.41 kuruşa çıkarıldı.  Tüm gruplar için dağıtım bedeli yüzde 15.7 artırıldı. Böylece Ekim 2018’e göre genel aydınlatmaya da yüzde 5.22 oranında zam yapılmış oldu.

Yılbaşından itibaren elektriğe yapılan zam oranı da böylece yüzde 71’e ulaştı

Ayrıca Kontrol Et

Gece Kulübü’ndeki İşçi Katliamı Davası Bugün Görülüyor

Beşiktaş'ta Masquerade isimli gece kulübünde yapılan tadilat sırasında alınmayan önlemler, yapılmayan denetimler yüzünden yaşanan ve 29 işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Silivri’de görülüyor. Duruşma öncesinde patronların işçi ailelerine şikayetlerinden vazgeçmelerini “telkin” ettikleri öğrenildi