Katil polis için mahkemeden “uykusuz ve yorgun” savunmasıHakkari’de 4 sivili öldüren polisi mahkeme “acemiydi, yorgun ve uykusuzdu” sözleriyle savundu


Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 8 Ekim 2016’da kobra tipi zırhlı bir araçtan açılan ateş sonucu biri çocuk 4 kişi ölmüş, 2 kişi ise yaralanmıştı. Zırhlı araçta bulunan silahın yanlışlıkla ateş aldığı belirtilirken, daha sonra çıkan kamera görüntülerinde araçtan iki kez kere seri ateş açıldığı ortaya çıkmıştı.

Olayla ilgili tutuksuz yargılanan polis memuru İ.M. hakkında “bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümü ve yaralanmasına sebep olmak”tan açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledilmişti. Yargılama sürecinde “olası kast” ile yargılanmasını talebi ise her defasında mahkeme heyeti tarafından reddedilmişti. Geçtiğimiz 11 Ekim’de görülen karar duruşmasında sanık polise “bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümü ve yaralanmasına sebep olmak”tan 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası veren mahkemenin gerekçeli kararına ulaşıldı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre hazırlanan gerekçeli kararda ilginç detaylar yer alıyor. Bilirkişinin araçta yer alan silahta herhangi bir arıza olmadığı ve araç emniyet müdürlüğünden çıktığı andan itibaren atışa hazır vaziyette olduğuna dair dair rapor vermesine rağmen mahkeme heyeti “sanığın isteyerek ve bilerek bir eylemi gerçekleştirdiğini söylemenin mümkün olmadığı” kanaatine varıyor.  Bunu da sanık polisin “acemi olması”, “çalışma koşullarının zorluğu”, “bölgeye uyum sağlamaması”, “zor şartlarda çalışması”, “yorgun düşmesi” ve “uykusuz kalması” gerekçesine dayandırıyor. Ayrıca aracın emniyet sistemlerinin açık bir şekilde atışa hazır halde bulundurulmasının “istemsiz atış yapma riskini artırdığı ve yüksek emniyet riski oluşturduğu” savunuluyor.

Halen tutuksuz olan sanık polisin avukatları ise verilen hapis cezasını fazla bularak kararı temyize götürdü.

Ayrıca Kontrol Et

Gece Kulübü’ndeki İşçi Katliamı Davası Bugün Görülüyor

Beşiktaş'ta Masquerade isimli gece kulübünde yapılan tadilat sırasında alınmayan önlemler, yapılmayan denetimler yüzünden yaşanan ve 29 işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Silivri’de görülüyor. Duruşma öncesinde patronların işçi ailelerine şikayetlerinden vazgeçmelerini “telkin” ettikleri öğrenildi