Adalet ve Vicdan Nöbeti’nin 79’uncusu gerçekleştiİş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin ailelerinin gerçekleştirdiği Adalet ve Vicdan Nöbeti’nin 79’uncusu yapıldı


İş cinayetlerinde yakınlarını kaybeden ailelerin düzenlediği Vicdan ve Adalet nöbeti bugün 79. kez gerçekleştirildi. Açıklamaya İnşaat İş Sendikası yöneticileri ve CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu katıldı.

Her ayın ilk pazar günü kaybettikleri yakınları için bir araya gelen aileler adına basın açıklamasını iş cinayetinde hayatını kaybeden set işçisi Selin Erdem’in ablası Sema Erdem okudu.

Basın açıklamasının ardından yaşamını yitiren Selin Erdem’in annesi Hacer Erdem, “Adalet saraylarda ama halka dağıtılmıyor” diyerek Galatasaray Meydanı’na girmelerinin engellendiğini bahsetti. “Biz buraya suç işlemeye gelmedik, suç zaten işlendi, bizim çocuklarımızı elimizden aldılar. Buraya bu suç devam etmesin diye toplanıyoruz” dedi.

5 yıl önce iş cinayetine kurban giden Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu, dava sürecinde yaşadıkları haksızlıklardan söz ederek “Biz adalet arayan aileleriz. Demek adalet yok ki biz arıyoruz” dedi.

Eylemde son olarak söz alan İnşaat İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Tezcan Acu, “Biz inşaat işçileri olarak bu iş cinayetlerinin önce kurbanı, mağduru, tanığı ve en sonunda da sanığı oluyoruz. 3. Havalimanında yaşanan da buydu” dedi. Üçüncü havalimanında yaşanan olaylardan ve işçilerin insanca yaşam talep ettikleri ve iş cinayetlerine kurban gitmek istemedikleri için tutuklandıklarından söz eden Acu, “Oradaki işçiler iş cinayetine kurban giden arkadaşlarının da hesabını sormak istedi” dedi.

Okunan basın açıklamasında da 74 ay boyunca Galatasaray Lisesi önünde nöbet tuttuklarını, fakat 75. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nden beri bu alanın “Milli Güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gerekçesiyle yasaklandığını hatırlatarak, hiçbir yasal dayanağı olmayan bu yasağın kaldırılması istendi.

İSİG Meclisi’nin verilerine göre 2018’de en az 1923 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini hatırlatan aileler, bu rakamların savaş bilançolarıyla yarıştığını vurguladı. 28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü’nde çıkaracakları İş Cinayetleri Almanağı 2018’in hazırlıklarının devam ettiği belirtildi.

İş cinayetlerine ilişkin devam eden davaların duruşmalarına katılım çağrısı yapılarak, Esenyurt Marmara Park AVM’de 11 işçinin kaldıkları çadırların yanmasıyla katledilmesiyle ilgili davada sadece firma çalışanlarının yargılandığı hatırlatıldı. Aileler olarak verilen karara itiraz ettikleri, Yargıtay’ın kararı bozduğu ve 10 Ocak’ta asıl yargılanması gerekenlerin akıbetini öğrenecekleri vurgulanarak, hak ettikleri cezayı alıncaya kadar takipçi olacakları vurgulandı.

Esenyurt Özel Doğa Hastanesi’nde tabela takarken yüksek gerilime kapılan Eren Eroğlu’nun ölümüyle ilgili davadaki son gelişmeler hatırlatılarak, davanın ihmali olan Esenyurt Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri yargılanmadan bitemeyeceği belirtildi. Duruşmanın 15 Ocak’ta görüleceği, asıl yetkililer yargılanmadığı sürece sonucu tanımayacakları ifade edildi.

Davutpaşa Katliamı’yla ilgili yerel mahkemenin kararının Yargıtay’ca bozulduğu, 17 Ocak’ta görülecek duruşmada yerel mahkemenin kararında direnmesini talep edecekleri kaydedildi.

Açıklamada iş cinayetleriyle ilgili davalarda yaşanan usulsüzlükler ve patronlardan yana bakılarak verilen kararların vicdanları sızlattığı dile getirilerek, bu konularda toplumsal duyarlılık çağrısı yapıldı.

26 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi için başlattıkları imza kampanyasının devam ettiği hatırlatılarak, duyarlılık çağrısı yinelendi.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: