Uzel Makina işçileri: Ergenekon bitti! Balyoz bitti! Uzel davası bitmedi!Türkiye’nin en büyük traktör fabrikalarından Uzel Makina 2008’de iflas edince dört aylık ücretleri ve tazminat hakları ödenmeden işten atılan bin 500 işçi hakları için yeniden bir araya gelerek bugün basın açıklaması gerçekleştirdi


Türkiye’nin en büyük traktör fabrikalarından biri olan Uzel Makine Sanayi AŞ ve Uzel Otomotiv’ 2008 yılında iflas edince bin 500 işçi tazminat ve ücret alacakları ödenmeden işten çıkarıldı. Türk Metal’de örgütlü olan işçiler o tarihten bu yana gasbedilen haklarını alamadılar. Türk Metal de bu konuda her zamanki tutumunu sergileyerek işçiler lehine herhangi bir adım atmadı. Mağduriyetleri 10 yıldır devam eden işçiler bugün saat 11’de Demirkapı’da bulunan Uzel Fabrikası’nın önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bugün yapılacak basın açıklaması için daha önce çağrı yapan Nakliyat-İş Sendikası, o çağrıda şu bilgileri vermişti:

İşyerinin bulunduğu arazi birkaç kez satılmak istendi, ancak her defasında satış gerçekleşmedi. Kendi içerisindeki alacaklıları nedeni ile icralık olan firmada en çok işten atılan işçiler mağdur oldu. Yıllardır tek kuruş alamayan işçilere örgütlü oldukları Türk Metal de sahip çıkmayınca işçiler ortada kaldı. Yeniden toparlanmaya, hakları için mücadele etmeye karar veren mağdur işçiler, 6 Ocak Pazar günü saat 11’de Demirkapı’da bulunan Uzel Fabrikası’nın önünde bir basın açıklaması yapacak. Tüm basın emekçileri davetlidir.

Bugün fabrika önünde bir araya gelen işçiler “Murat kravatı ne zaman taktı?”, “İşçiler burada sendika nerede?”, “Türk Metal namus sözü verdi, namussuz!”, “Hak, hukuk, adalet!”, “Adalet nerede?”, “Ergenekon bitti! Balyoz bitti! Uzel davası bitmedi!”  gibi dövizlerle tepkilerini ifade eden işçiler sık sık, Türk Metal’i teşhir eden sloganlar haykırdılar.

İşçilerin toplamda 50 milyar TL’lik alacakları var.

Uzel Makine’da ne olmuştu?

Türkiye’nin en önemli traktör üreticilerinden biri olan Uzel Makina’nın İstanbul Rami ve Gebze’deki fabrikalarında çalışan bin 500 işçi, şirket “aile içi kavga” nedeniyle batma noktasına gelince aylarca ödenmeyen ücretleri ve tazminat hakları gasbedilerek işten çıkarılmıştı. 2008 yılında yaşanan bu iflas ve gaspa karşı Uzel’in Rami’deki fabrikasında çalışan 700 işçi kendisini fabrikaya kapatarak eyleme başlamıştı. Daha sonra Gebze’deki 500 işçi de direnişe katılmış, fakat bu direniş başından beri işçinin yanında durmayan Türk Metal’in her zamanki tutumuyla sönümlendirilmişti.

Uzel işçileri daha sonraki tarihlerde de çeşitli kereler aileleriyle birlikte eylemler yapmış, fakat mağduriyetlerine dair herhangi bir çözüm üretilmemişti.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir