Sarı Yelekliler yeni bir çıkışa imza attıFransız devletinin Sarı Yelekliler’i sokaktan çekmek için uyguladığı havuç-sopa politikası kimi küçük sendelemeler yaratsa da hareketin yönünü değiştiremedi


Fransa’da 2 ayı deviren Sarı Yelekliler hareketi her türlü karalamaya karşın Noel tatili sonrası ‘Hareket bitmedi, eylemlere devam’ diyerek kendisinden daha fazla söz ettirmeye başladı.

İki aydır hafta içi yol blokajları, gişeleri bloke ederek ücretsiz geçiş eylemleri, hafta sonları kent merkezlerinde kitlesel gösteriler biçiminde kesintisiz olarak devam eden Sarı Yelekliler hareketi, 8. hafta eylemlerinde yeni bir çıkışa imza attı.

Oysa Fransız hükümeti baskı, gözaltı ve tutuklamalarla medyayı da arkasına alarak hareketi kriminalize etmek için binbir takla attı, tutmadı. Macron sahneye çıkarak çeşitli küçük tavizlerle hareketi gevşetmeye çalıştı, yutturamadı. Çevrimiçi görüşme, tartışma adı altında hükümet eliyle internetten açılan başlıklar üzerinden harekete katılanları oyalama girişimleri sonuç vermedi.

Fransız devletinin Sarı Yelekliler’i sokaktan çekmek için uyguladığı havuç-sopa politikası kimi küçük sendelemeler yaratsa da hareketin yönünü değiştiremedi. Bu haftaki eylemler bunun somut göstergesi oldu.

Bu haftaki eylemlere rengini veren iki temel çizgi vardı. Bunlardan birincisi eylemdeki kitlesellik ve yaygınlığın Noel tatili sonrası yeniden yükselişe geçmesiydi. Sadece sokağa çıkanlar açısından değil eylemlere toplumsal destek de yeniden yükselişe geçti.

İkinci temel çizgiyse sembolik ama yarattığı yankıyla da birleşik yol göstericiliği güçlü olan boksörün polisle eylem alanındaki kapışması ve hükümet sözcüsünün bulunduğu bakanlık binasının kapısının kırılmasıydı.

Paris’teki gösteriler sırasında 2007 yarı ağır siklet Fransa boks şampiyonu olan 37 yaşındaki Christophe Dettinger, Sarı Yelekliler’e gazla saldıran polislerin önüne ringe atlar gibi köprüden atlayarak inip, yumruklar saydırmasıyla ilgi odağı oldu. Boks şampiyonunun kendini saklamadan polise indirdiği yumruklar gücünü asıl olarak hareketin toplumsal meşruiyetinden alıyor.

Boksör Christophe Dettinger bu sabah gözaltına alındı. Gözaltına alınmadan önce Dettinger dün akşam facebookta yayınladığı videoda “Verdiğim tepki doğru değildi fakat ondan önce cop ve gaz yedim. Kendimi savundum” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yakın çalışma arkadaşı Parlamentoyla İlişkiler Bakanlığı’nın başı Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux Cuma günü ‘Sarı Yelekliler hükümeti devirmek isteyen siyasi bir harekettir’ demişti. Cumartesi günü eylemciler Paris’te Griveaux’un bakanlığının kapısını kırdılar. Griveaux binayı terketmek zorunda kaldı. Griveaux daha sonra yaptığı açıklamada “Bu saldırı bana değil Cumhuriyete yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Bu eylem de hareketin militan ve doğru hedeflere işaret eden yönünü sembolize ediyordu.

Neoliberalizmin iflasıyla birlikte Fransa’da patlayan bu toplumsal hareket, Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada giderek daha fazla dışa vuracak olan yeni bir sokak inisiyatifine işaret ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir