İnşaat-İş’in Okmeydanı Hastanesi’ndeki direnişi yarın da devam ediyorİnşaat-İş’in üyelerinin ödenmeyen hakları için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesi önündeki direnişi yarın da devam edecek


İnşat-İş, Taş Yapı’nın yüklenici firma olduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında taşeron firma HS Ring Elektrik bünyesinde çalışan üyelerinin ödenmeyen mesai, AGİ ve ihbar tazminatları için saat 13:00’te şantiye alanı önünde direnişe başladı. Gün boyunca devam eden direniş yarın saat 10:00’da aynı yerde devam edecek.

Sendika, eylem başlamadan önce Taş Yapı yetkililerinin kendilerini ve işçileri arayarak ‘ücretleri hemen ödeyeceğiz, eyleme başlamayın’ dedikleri, fakat eyleme dakikalar kala bu sefer de işçilerin alacaklarını çok bulduklarını söyleyerek, “ödeme yapmıyoruz” dediklerini belirtti.

Bunun üzerine işçilerle birlikte şantiye önüne pankartını açarak eyleme başladı.

Eylem devam ederken Taş Yapı’nın ikinci kez arayarak ücretlerin ödeneceğini söyledi, fakat bu da fos çıktı. Sendika temsilcilerini arayan Taş Yapı yöneticisi, eylemin devam etmesi halinde ödemeleri yapmayacaklarını belirtti.

İnşaat-İş firma yetkililerinin bu tutumuna karşı, “İşçilerin emeği ve alın teri üzerinden kimseye lütuf meyletmeyeceğimizi, haklarımızın son kuruşunu dahi kendi eylem ve direnişimizle söke söke alacağımızı buradan bir kez daha belirtelim” tepki gösterdi.

Bu arada şantiye önündeki direnişe içerden birkaç işçinin gelerek destek verdiğini, patronların bu gelişmeden rahatsız olduğunu, bunu da “içerde çalışan işçiler rahatsız oluyor” diye kılıflayarak eylemin bitirilmesi ısrarını sürdürdüğünü belirten İnşaat-İş, “Üyelerimizin tüm hakları kuruşu kuruşuna ödenmeden direnişi sonlandırmak yok, hatta direnişi sonraki günlerde Taş Yapı’nın Altunizade’deki merkez binası önüne taşıyacağımızı ifade edelim” diye vurguladı.

Bugün akşama kadar devam eden direnişi DİSK Dev Yapı-İş, Dev Sağlık-İş ve SES hastane temsilcileri de ziyaret ederek, dayanışmada bulundu.

Yarın sabah devam…

İnşaat-İş, eylemin yarın sabah saat 10:00’da devam edeceğini, üyelerinin tüm alacakları ödenmeden son vermeyeceklerini belirterek, Taş Yapı yetkililerinin eylemde bulunan üç üyelerini yatakhaneden çıkararak aynı çözümsüzlüğü tırmandırdıklarını kaydetti. İnşaat-İş, şunları belirtti:

Üyelerimizin gasp edilen haklarını almak için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında başlattığımız direnişimizi bugün için sonlandırdık. Yarın sabah saat 10.00’da yine şantiye önündeki direniş alanında bulunacağız.

Taş Yapı alacaklarımızı ödememe noktasında ısrar ediyor. Hakkını aradığı için işten çıkarılan üç üyemiz aynı zamanda kaldıkları koğuşlardan da çıkarıldı. Taş Yapı patronları bu numaralarla direnişimizi kıracağını düşünüyorsa yanılıyor. Çünkü biz bu direniş noktasında daha kararlı ve daha güçlüyüz. Bunun ne kadar gerçek olduğunu onlara daha önce gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz.

Yarın sabah saat 10.00’da Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatının önünde direnişe kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Kamuoyuna bildiririz…

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi