150 Akça Kontrplak işçisi fabrika önündeKonkordato ilan eden Akça Kontrplak’da işlerine son verilen 150 işçi fabrika önünden ayrılmıyor


Ahşap üzerine çalışan Akça Kontrplak Fabrikası geçtiğimiz aylarda konkordato ilan etmişti.

Ardından fabrikada çalışan 150 işçi “ekonomik sıkıntı” bahanesiyle işten çıkarıldı. Üç aydır maaşları ödenmeyen işçiler işbaşı yapmayıp fabrika önünde toplandı ve patronla görüşmek istedi.

Patron, işçilerin talebine karşılık olarak “Çalışan çalışsın, çalışmayan da çıkıp gitsin” deyince işçiler “Hakkımız olan ücretleri alana kadar fabrika önünden ayrılmayacağız” dedi.

Fabrikada 20 yıldır çalışan bir işçi, kendilerine sendika hakkı tanınmadığını, sendika isteyen işçilerin de işten çıkarıldığını belirterek “Evlerimizin kirasını ödeyemez durumdayız. Sürekli borç yiyoruz, nereye kadar böyle gider bilmiyoruz. Akşam eve elli boş gitmekten aile fertlerimizden utanır hale geldik” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Göç ve Göçmenlik: Tarih Kadar Eski Olgu

Bir yere gitmek, bir yeri gezip görmek istersiniz… Göç buna benzemez. Göç, keyif için çıkılan bir yolculuk değildir. Kimse mecbur kalmadıkça doğup büyüdüğü toprakları terk etmez, yerinden yurdundan, alıştığı ve soluk alıp verdiği, hafızasını diri tuttuğu yerden ayrılmak istemez.