BTS: Yeni bir facia daha yaşanabilirBirleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), tamamlanmadan, altyapısı uygun olmadan açılan tren hatlarının yeni facialara davetiye çıkardığını vurguladığı bir rapor hazırladı


Tamamlanmadan, altyapısı uygun olmadığı halde hizmete açılan ya da en temel bakımları yapılmadığı için ölüme adeta davetiye çıkarılan demiryollarında yaşanan facialarla ilgili ne Ulaştırma Bakanlığı ne de TCDD hiçbir sorumluluk yüklenmedi. Yaşanan facialardan makinist, ikmalci, manevracı demiryolu emekçilerini sorumlu tuttu. Apaçık ortada duran ihmalleri bile “olay politikleştirilmeye çalışılıyor” diyerek kendileri için mağduriyete dönüştürecek bir pişkinlikle hareket ettiler. Alanın tüm bilgisine sahip olan sendika ve meslek odalarının ifade ettiği hiçbir sorunu ciddiye almadılar.

Son olarak 9 kişinin hayatını kaybettiği 86 yolcunun da yaralandığı Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında yaşanan facia konusunda da aynı tutum sergilendi.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), bakanlık ve TCDD yönetiminin inkarcı ve emekçileri sorumlu tutan yaklaşımlarını bir kez daha çürütecek bir rapor yayınladı.

Birgün gazetesinden Burcu Cansu’nun aktardığına göre raporda, yaşanan facianın sorumluluğunun siyasi iktidarda olduğu vurgulanarak, “Yeni bir facia daha yaşamamak için sinyalizasyon sistemi tamamlanana kadar banliyö treninin de çalışmaması gerekir” uyarısı yapıldı.

Sendikanın Yüksek Hızlı Tren Faciası Raporu’nda, “Faciada AVM ağırlıklı tasarlanan Ankara YHT Garı bu kazanın oluşumunda da fiziki olarak ortam sağladı. Günde 46 YHT trenin, 130 Başkentray banliyösünün ve ayrıca yine çok sayıda konvansiyonel trenin çalışması, peron yetersizliği ve beraberinde makaslar üzerinde manevra hareketlerinin yoğunluğuna ve yetersizliğine neden oldu. Gar sahası özellikle gece aydınlatmaları, hatların numaralandırılmaları ve görüş mesafeleri fren mesafesinden daha kısa ve yetersiz, alanda manevra hizmetlerinde çalışanlar saha içerisinde temel insani çalışma koşullardan yoksun” tespiti yer aldı.

‘Yeni facia’ uyarısı

Raporda, “Kayaş-Ankara-Sincan hattındaki sinyalizasyon sistemi bitmeden hiçbir şekilde banliyö treni çalıştırılmamalıdır. Gebze-Halkalı arasındaki Marmaray hattının Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası dışındaki güzergâhının 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi sinyal olmadan açılacağı söylenmekte olup, çok büyük tehlikelere yol açabilecek bu adımdan kesinlikle vazgeçilmelidir” uyarıları yer aldı.

Raporda öne çıkan başlıklar:

2003 yılında AKP ile TCDD’de yeniden yapılanma süreci devam ettirildi. Büyük tren kazalarının meydana geldiği bu süreçte demiryollarının güvenilirliği zedelendi. Uzmanlık, liyakat ve bilgi isteyen atama kriterleri tamamen terk edildi.

Sinyalizasyon parası ödendiği halde sinyalizasyon yapılmadan, trenlerin telsizle işletilmesine başlanıldı. Yol, 24 Haziran seçimleri öncesi ‘siyasi şov’ uğruna bitmeden büyük bir törenle açıldı.

En büyük sorumluluk Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ait. TCDD, Trenlerin Hazırlanması ve Trafiğine Ait Yönetmeliği’ne aykırı tren işletmeciliği yapılmasından asli kusurlu ve sorumludur.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu