Leyla Güven’e destek eylemine polis saldırdıDTK Eşbaşkanı ve HDP milletvekili Leyla Güven’in tutuklu bulunduğu Diyarbakır Cezaevi’nde tecride karşı başlattığı açlık grevini desteklemek için yapılan eyleme polis saldırdı


Tecride karşı 64 gündür açlık grevi eylemini sürdüren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in tutuklu bulunduğu cezaevine yürüyen HDP’li vekiller ve yüzü aşkın yurttaş, polislerin müdahalesine maruz kalarak darp edildi. Engellemelere rağmen cezaevi önüne gidenler, Güven’in taleplerinin karşılanmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 64 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Vedat Aydın Konferans Salonu’nda halk toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya, HDP Diyarbakır milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun, Saliha Aydeniz, Musa Farisoğulları, partili yöneticiler ile yüzü aşkın yurttaş katıldı. Toplantıda, açlık grevleri eylemlerine destek olmak amacıyla bir dizi tartışma yürütüldü. Toplantıda, DTK Eşbaşkanı Güven’in tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne yürüyüş düzenleme kararı alındı. Toplantı ardından HDP’li vekiller yüzü aşkın yurttaş ile birlikte yürüyüşe geçti.

Milletvekilleri darp edildi

Aylardır HDP il binasını abluka altına alan polisiler, yürüyüşe geçen kitleye anons aracıyla uyarılarda bulunarak, yürüyüşü engellemeye çalıştı. Yürüyüşü engelleyemeyen polisler, HDP’li vekiller ve yurttaşları darp etti. Polis müdahalesi sırasında HDP’li vekiller Semra Güzel, Remziye Tosun, Saliha Aydeniz ve Musa Farisoğulları ile isimleri öğrenilemeyen çok sayıda kadın, polislerce sert bir şekilde darp edildi.

Yerde tekmelediler

Bunun üzerine HDP’li vekiller Remziye Tosun, Saliha Aydeniz ve Musa Farisoğulları, Karacadağ Caddesi üzerinde yolu trafiğe kapatarak, oturma eylemi gerçekleştirdi. HDP’li iki vekil burada polislerce darp edilerek, kaldırıldı. Duruma tepki gösteren milletvekili danışmanları ve kadınlar da darp edildi. Bu sırada milletvekillerinin darp edilmesine tepki gösteren bir kadının polislerce dakikalarca yerde tekmelenmesi kameralara yansıdı.

HDP’li vekiller ikinci kez darp edildi

HDP’li vekillerin darp edilmesine tepki gösteren ve cezaevine yürümek isteyen 3 kişi, darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltılara tepki gösteren vekiller, burada bir kez daha darp edildi.

Cezaevine ulaştılar: Güven’in talebi talebimizdir

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ise tüm engellemelere rağmen, çok sayıda yurttaş ile birlikte Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gitti. Kitle, cezaevi önünde “Leyla Güven onurumuzdur” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak zılgıtlar çekti. Cezaevinde polis ablukasına rağmen açıklama yapan HDP’li vekil Semra Güzel, polis müdahalesinin hukuksuzluk olduğunu belirterek, “Bu ülkede hukuk değil, hukuksuzluk işliyor. Leyla Güven’in talepleri talebimizdir. Taleplere derhal cevap verilmelidir. Açlık grevleri sonucu yaşanacak olumsuzluklardan iktidar sorumludur” dedi.

Müdahaleler sırasında gözaltına alınan 3 kişi, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

HDP milletvekilleri, kendilerini darp eden polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Kaynak: MA

 

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa’nın göbeğinde polis terörü

Belçika başkenti Bürksel yakınlarındaki Denderleeuw kasabasında bulunan Medya Haber ve Stêrk tv stüdyoları Belçika polisi tarafından basıldı.