MLPD üyelerine suikast girişimiMLPD’nin iki tanınan üyesine suikast girişiminde bulunuldu


YAŞANACAK DÜNYA

27 Aralık ve 5 Ocak’ta MLPD’nin iki tanınan üyesine suikast girişiminde bulunuldu.Daha önceleri MLPD; banka hesaplarının dondurulması, duvarlarına faşist sloganlar yazılması, üyelerinin açık adreslerinin dolaştırılarak sosyal medya üzerinden estirilen terörle yüz yüze gelmişti. Bu kezde 27 Aralık ve 5 Ocak’ta MLPD’nin iki tanınan üyesi Anna Bartholomé ve Wolfgang Göller’e Gelsenkirchen ve Marl kentlerinde suikast girişiminde bulunuldu.

Almanya Marksist Leninist Parti (MLPD) haber sitesi Kızıl Bayrak (Rote Fahne)’de yaptığı açıklamada 27 Aralık ve 5 Ocak’ta MLPD’nin iki tanınan üyesi Anna Bartholomé ve Wolfgang Göller’e Gelsenkirchen ve Marl kentlerinde suikast girişiminde bulunulduğunu açıkladı. Bartholomé ve Göller araçlarının lastikleri dışarıdan görülemeyecek şekilde iç kısımdan kesilen MLPD üyelerinin araçlarını hızlı sürmeleri halinde kaza geçirmeleri planlanmış.

Bu suikast girişiminin öncesinde de MLPD’ye yönelik faşist saldırılar gerçekleşmişti. MLPD’nin Gelsenkirchen’deki merkez binasına çeşitli faşist yazılamalar yapılmış ve stickler yapıştırılmış, Henry Schwind adlı faşist tarafından yine bina çevresinde ajanlık faaliyetinde bulunmuştu. 29 Aralık’ta ise faşist neo-nazi grubu “Die Rechte” yine MLPD merkez binası önünde bir süre pankart açıp slogan atarak ve kendilerini filme çekerek provokasyon girişiminde bulunmuştu.

MLPD konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:


Neo-faşistler, Almanya’da kayda değer kitlesel bir taban inşa etme konusunda başarısız oldular. Neo-faşistler, çok fazla insan sokağa çıkmadığında cesur davranamıyor. Özellikle de gençlik solda kaldığında! Bu, Köln veya Dresden’deki faşistlerin Avrupa çapındaki mitinglerine karşı yapılan başarılı antifaşist blokajlarla ortaya konuluyor. ‘Faşistlere bir adım bile yer yok’ sloganı altında, MLPD antifaşist mücadelesinde kendini ortaya koymaktadır. Ve açıkçası, şu anda faşistler tarafından giderek daha fazla hedef alınmaktadır.

 

Aralık ayının ortasından beri faşist saldırılar artıyor ve MLPD’yi hedef alıyor. MLPD, istikrarlı bir antifaşist güç olarak, giderek daha fazla bu güçlerin odağına giriyor. 17 Aralık’ta, MLPD Merkez Komitesi Enternasyonal Büro Görevlisi Monika Gärtner-Engel’in özel adresi internette yayınlandı. Adresi yayan yazar Marl’dan Jörg Reger, tanınmış bir faşist ve çocuk pornosu ile ilgili olarak sabıka kaydı bulunan bir kişi. Yazısını gece gündüz her an ziyaretler için açık bir çağrıyla birlikte duyurdu. Daha önceki yazılarıyla bağlantılı olarak, bu yeni bir cinayet tehdididir.

 

MLPD’nin parti lideri Gabi Fechtner ise konuyla ilgili “Bu korkakça girişimlerin artışını ve bariz bir şekilde ‘uzman’ ellerin suikast işleme çabalarını ciddiye alıyoruz. Bunlar çoğunlukla eski mahkum ve bilinen faşistlere verilen büyük manevra alanının sonucudur. Jörg Reger uzun zamandan beri biliniyor, net içerikli metinler yayınlıyor ‘düşman kalmayıncaya kadar’ gibi, ama o hala rahat hareket edebiliyor” dedi.

 

MLPD Merkez Komitesi açıklamasında ayrıca “Dostlarımız ve yoldaşlarımızın yanı sıra halka ve demokratik kamuoyuna daha fazla dikkat ve protesto çağrısı yapıyoruz. Tüm faşist örgütler yasaklanmalıdır! Jörg Reger’in derhal hapsedilmesini ve saldırı ve tehditlerin en ciddi şekilde kovuşturulmasını talep ediyoruz” diye belirtti.

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa’nın göbeğinde polis terörü

Belçika başkenti Bürksel yakınlarındaki Denderleeuw kasabasında bulunan Medya Haber ve Stêrk tv stüdyoları Belçika polisi tarafından basıldı.