Aziz Kocaoğlu bu sefer de polisi saldırtmakla gündemdeİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yetki itirazını protesto etmek isteyen Genel-İş üyelerine polis saldırdı, 15 işçi gözaltına alındı.


İşçi sınıfının sendikal örgütlenme, toplu sözleşme ve grev hakkına dönük saldırılar tırmanarak devam ediyor. İZBAN grevine karşı sınıf düşmanı tutumuyla işçileri İzmir halkına hedef gösteren İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Aziz Kocaoğlu bu sefer de yetki itirazını protesto etmek için basın açıklaması yapmak isteyen İZENERJİ işçilerine ve Genel-İş Sendikası yöneticilerine polisi saldırttı. Gaz ve coplarla gerçekleşen saldırıda aralarında sendika temsilcilerinin de olduğu 15 işçi gözaltına alındı.

Genel-İş, İzmir genelinde otobüsler dahil iş bırakma kararı aldı.

Kocaoğlu Genel-İş İzmir 2 No’lu Şubesi’nin İZENERJİ’de örgütlenerek toplu sözleşme yetkisi almasına itiraz etmişti. Sendikanın kendisiyle defalarca gerçekleştirdiği görüşmelerde itirazı geri çekeceğini belirtmesine rağmen aradan geçen 3 aya rağmen bu sözünü yerine getirmedi.

Genel-İş 2. No’lu Şube bugün bir basın açıklaması gerçekleştirerek, sendikal yetki ve toplu sözleşme hakkının gasbedilemeyeceğini bir kez daha vurgulamak istedi.

Sabah saatlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan işçiler ‘Toplu sözleşme hakkımızı gasp ettirmeyeceğiz’ pankartı ile başkanlık girişi önüne doğru yürüyüşe geçti. Açıklamaya Genel-İş’e bağlı diğer şubelerin yöneticileri de katıldı.

Yürüyüş başlar başlamaz polis işçilerin önünü keserek, Kocaoğlu’nun başkanlık binası önünde eylem yapılmasını istemediğini belirterek, açıklamayı bulundukları yerde yapmalarını söyledi. İşçiler bu yasakçı tutumu tanımayarak, yürümeye devam edince polis, gaz ve coplarla saldırıya geçti. Aralarında Genel-İş şube temsilcilerinin de olduğu 15 işçi işkence edilerek gözaltına alındı.

Müdahale sonrasında belediye binasında toplantı yapan Genel-İş şube yöneticileri İzmir genelinde iş bırakma kararı aldı. İş bırakmaya otobüsler de dahil olacak. İş bırakan işçiler belediye binası önünde toplanacak.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi