Eksen Makine’de işçiler direnişteKriz bahanesiyle üretime ara verilip, çalışma koşullarının ağırlaştırıldığı Türk Metal’in örgütlü olduğu Eksen Makine’de işçiler ödenmeyen 3 aylık ücretleri ve kıyıma uğrayanların gasbedilmek istenen tazminat hakları için dün fabrikada direniş başlattı


Krizin işçi kıyımı ve hak gasbına bahane edildiği Gebze Tavşanlı Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesindeki (OSB) Eksen Makine’da çoğunluğunu kadınların oluşturduğu işçiler dün direnişe başladılar.

Türki Metal’in örgütlü olduğu ve daha önce de defalarca işçi kıyımları ve hak gasplarıyla gündeme gelen Eksen Makine patronu bir süre önce “kriz var” bahanesiyle işçilerin 3 aylık ücretlerini de ödemeden üretime ara vermişti. Bu arada çıkışı verilen yüz işçiye tazminat haklarını ödeyeceği taahhüdü veren patron ne çalışan işçilerin 3 aylık ücretlerini ödedi ne de söz verdiği gibi tazminat haklarını.

Kriz bahanesiyle çalışma koşullarını ağırlaştırdı. Evrensel’e konuşan işçiler 2018 Eylül’ünden bu yana işyerinde saldırının ve baskının arttığını vurgulayarak, patronun “Servisler artık sadece E-5 üzerinden geçecek, ona göre kendinizi hazırlayın” diyerek kendilerini yıldırmaya çalıştığını aktardı. Servis güzergahlarının değiştirilmesiyle 45 dakikaya yakın yürümek zorunda kalan işçiler, zaten düzensiz ve yarım ödenen maaşların son 3 aydır hiç ödenmediğini belirtti.

Büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu işçiler, dün patronla yaptıkları görüşmede alacaklarını istedi. Fabrika patronunun işçilere “Para yok, ödeme yapmıyoruz” demesi üzerine işçiler, haklarını almak için fabrika önünde direniş başlattı.

Tahincioğlu tarafından 2006 yılında satın alınan Eksen Makina, Arçelik ve Arzum gibi markalara fason olarak küçük ev aletleri (çay makinesi, kahve makinesi, tost makinesi, buharlı ütü vb.) üretimi yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu