Arjantin’de zamlar protesto ediliyorSendikaların çağrısıyla Buenos Aires’te 20 bin kişi zamlara karşı yürüdü


YAŞANACAK DÜNYA

Yeni yılla birlikte birçok ülkede burjuva hükümetlerin dayattığı zamlara karşı protestolar yükseliyor.

Arjantin’de de Macri ve hükümetinin kamusal hizmetlere getirdiği zamlar protesto ediliyor. Hükümetin suya, elektriğe, doğal gaza, toplu ulaşıma zamlara dair açıklamasının ardından sendikalar, insan hakları savunucusu örgütler harekete geçtiler. Planlanan bir dizi protesto gösterilerinin ilk etabı olarak dün (Perşembe) Buenos Aires’te kitlesel bir yürüyüş düzenlediler.

Arjantin İşçiler Konfederasyonu CTA, her Perşembe Buenos Aires ve diğer şehirlerde miting ve yürüyüşler düzenleneceğini duyurdu.

Arjantin Hükümeti 26 Aralık’ta otobüs, tren ve metro taşıma ücretlerine yüzde 40 oranında zam yapılacağını açıklamıştı. Buna ek olarak, Buenos Aires’te elektrik fiyatlarına da yüzde 55’lik bir artış öngörülüyor. Diğer şehirlerde zam oranı yüzde 35 civarında.

Macri ve hükümeti IMF ile 57 milyar dolarlık “kurtarma paketi” konusunda anlaşmıştı. Ülkedeki ekonomik-sosyal kesintiler ve zamlarla birlikte artan hayat pahalılığı bu programın parçası.

Ayrıca Kontrol Et

“Göçmenlere Ölüm” diyorlar

Avrupa Parlamentosu'nun onayladığı yeni Sığınma ve Göç Anlaşması protestolarla karşılandı. Brüksel'deki AP önünde Genel Kurul oylaması sırasında yeni göç ve iltica kurallarına yönelik protesto vardı.