Atina: Öğretmenler polisle çatıştıYunanistan’a Merkel’in ziyaretiyle başlayan protestolar yasaklara rağmen bugün de devam etti


YAŞANACAK DÜNYA

Yunanistan’ın başkenti Atina’da Almanya Başbakanı Merkel’in ziyaretiyle başlayan protestolar tüm yasaklamalara rağmen bugün de devam etti.

Dün yaklaşık 20 solcu sendika ve örgütün düzenlediği kitlesel gösteriden sonra bugün sabah saatlerinde Parlamento binası önünde toplanan eğitim emekçileri polisle çatıştı.

Çeşitli sendikaların çağrısıyla, kent merkezindeki Sintagma Meydanı’na yürüyen çoğunluğunu sözleşmeli öğretmenlerin oluşturduğu protestocular, öğretmenlerin atanma kriterlerini değiştiren yasa tasarısını protesto etti.

Başbakan Aleksis Çipras ve Eğitim Bakanı Kostas Gavroglu ile görüşme talep eden göstericiler, önce Meclis binasına daha sonra da Başbakanlık binasının bulunduğu caddeye girmek istedi. Polisin saldırısı sonucu çatışma çıktı.

Yasa tasarısı, sözleşmeli öğretmenlerin işten çıkarılmalarını kolaylaştırıyor. Protestoların Merkel’in gelişiyle başlamasının nedeni eğitim, sağlık gibi alanlarda öngörülen ekonomik-sosyal kesintilerin Avrupa Birliği (AB) ve IMF’nin dayatmaları sonucu gündeme getiriliyor oluşu. Yunanistan’ın borçlarının sözümona yapılandırılması kapsamında uygulanan neoliberal ekonomi politikalarının takip edilmesinde Almanya başı çekiyor.

Emperyalist dayatmalar karşısında boyun sunan Syriza hükümeti ve Çipras, AB ve IMF’nin istediği düzenlemeleri bir bir hayata geçirmeye çalışıyor.

Ayrıca Kontrol Et

AP Seçimleri ve Avrupa’da Aşırı Sağın Tehlikeli Yükselişi*

Avrupa'da aşırı sağcı, ırkçı ve faşist partilerin yükselişe geçmesi, önlenmesi kolay olmayan çeşitli olumsuz riskleri ve sorunları beraberinde getirecektir.