Cumartesi Anneleri Kiraz Şahin’in bıraktığı yerden sordular…Cumartesi Anneleri, 720. haftada 4 yıl önce kaybettikleri mücadele arkadaşları Kiraz Şahin’i anarak, eşi İsmail Şahin’in akıbetini sordular


700’üncü hafta eylemlerinde polis saldırısına maruz kalan ve yıllardır oturdukları Galatasaray Meydanı yasaklı Meydan ilan edilen Cumartesi Anneleri, 720. eylemlerini de polis kalkanları ve ablukası altında İHD İstanbul Şubesi önünde gerçekleştirdiler.

Anneler bu hafta 4 yıl önce hayatını kaybeden ve yıllarca kendileriyle birlikte eşi İsmail Şahin’in akıbetini soran Kiraz Şahin’i andılar. Eylemde Kiraz Şahin hastanedeyken kendilerine gönderdiği ses kaydı dinlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi temizlik işçisi İsmail Şahin’in akıbetini, eşi Kiraz Şahin yerine onlar sordular.

‘İsmail Şahin nerede?’

  1. Haftanın basın açıklamasını Gözaltında Kayıp Komisyonu’ndan Besna Tosun okudu. Tosun sözlerine, “Kiraz Şahin’in bıraktığı yerde soruyoruz: İsmail Şahin nerede?” diye sordu.

Tosun şunları söyledi, “Türkiye’de devlet gücünün zor ve baskı yöntemleri ile kullanılması ağır insan hakları krizine yol açıyor. Devlet, Anayasa’dan ve uluslararası insan hakları hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Demokratik sistemler bireylerin düşüncelerini, eleştirilerini güvenli ve rahat bir şekilde dile getirmelerinin koşullarını sağlamakla yükümlü.” 

“21 haftadır bizim adalet ve hakikat talebimiz hukuki gerekçelerden uzak bir biçimde engelleniyor” diyen Tosun şöyle devam etti: “Bu engelleme uluslararası hukuk sisteminin ihlalidir. İktidarı bu ihlale son vermeye ve kamuoyunu bilgilendirme hakkımızı güvence altına alma sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz.”

Nasıl kaybedildi?

36 yaşındaki 2 çocuk babası İsmail Şahin temizlik işçisi olarak Beyoğlu Belediyesi’nde çalışıyordu. Şahin DİSK Genel İş Sendikası üyesiydi.

Tosun, Şahin’in kaybedilişini şöyle anlattı:

Şahin 18 Ocak 1996 günü saat 06.30’da iki belediye çalışanı ile birlikte görev yaptığı 34 ATZ 59 plakalı temizlik aracında iş başı yaptı ve bir daha geri dönmedi. Çalışma arkadaşı olan iki kişi Mimar Sinan Üniversitesi’ne geldiklerinde İsmail Şahin’in elindeki temizlik süpürgesiyle birlikte ortadan kaybolduğunu söyledi. Şahin ailesi sürekli ağlayan bu kişilerin çelişkili bilgiler verdiklerini ve konuşmaktan korktuklarını fark etti. Aynı günlerde İsmail’in 4 yaşındaki kızı babasını televizyonda polislerle gördüğünü söyledi. Aile, Beyoğlu Belediyesi’ne giderek olayın araştırılmasını istedi. Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek için yaptıkları girişimler sonuçsuz kaldı.

 

2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen kayıp yakınlarının arasında olan Kiraz Şahin, Erdoğan’a, ‘Eşim sizin işçinizdi. Mesai saatlerinde kayboldu. Eşimin kaybolması sizin de sorumluluğunuzdur’ dedi. Kiraz Şahin 2015 yılında hiçbir bilgiye ulaşamadan aramızdan ayrıldı.

‘Bu sokağa bakıp utanması gerekiyor’

Kiraz Şahin’in mücadele arkadaşı ve Fehimi Tosun’un eşi Hanım Tosun da şunları ifade etti:

Acımızı kenara bırakıyoruz. Mücadelemize kaldığın yerden devam ediyoruz. Bizim mücadelemiz haklı bir mücadele. Eğer bu ülkede hak hukuktan bahsediliyorsa bu sokağa bakıp utanması gerekiyor. Galatasaray Lisesi önünde acımızı dünyaya duyurduk. Bizim için Galatasaray Meydanı bir hesaplaşma meydanı. Çocuklarımızın elini tutup bir mezara gidemediğimiz için Galatasaray Meydanı’na gidiyorduk. Kiraz şunları söylemişti, ‘Asla ve asla kimse demesin ki ben kanserden ölüyorum, ben bu ülkede adaletsizlikten ve hukuksuzluktan ölüyorum.’ Adalet olsaydı belki Kiraz bu kadar erken gitmezdi. Bu mücadeleyi veren yüzlerce çocuk, yüzlerce ana var. Biz haklıyız çünkü en değerli çocuklarımızın babasını aldılar. Bunun için mücadele veriyoruz. Kayıplarımızdan vazgeçmiyoruz. ‘Kayıplarımız nerede?’ diyoruz. Failler ortada dolaşıyor ama bir mezar taşımız bile yok. Ölene kadar hesabını sormaya devam edeceğiz.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu