Gümüşhane’de ücretleri ödenmeyen maden işçileri eylem yaptıGümüşhane’de özel maden şirketinde çalışan yaklaşık 150 işçi, 3 aydır alamadıkları ücretleri için eylem yaptı


İş cinayetlerinin eksik olmadığı, denetim ve kontrolden uzak madenlerde işçiler bir kez daha ödenmeyen ücretleri, işçi kıyımı tehdidi ve haklarının gasbedilmesi çabasıyla gündemde.

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Karamustafa köyünde özel bakır madeni şirketinde çalışan yaklaşık 150 işçi, 3 aydır ücretlerini alamadıklarını ve tazminatsız işten çıkarılmak istendiklerini söyleyerek eylem yaptı. Fatih Parkı’nda bir araya gelen işçiler burada açıklama yaparak haklarının bir an önce ödenmesini istedi.

DHA’nın aktardığına göre maden şirketi çalışanı Ernail Karson, paralarını alamadıklarını belirterek, “Bizlere ücretsiz izin talebinde bulundular. Biz de bunu kabul etmiyoruz. Ücretsiz izni kabul etmediğimiz için de bizlere işten çıkış vermek için kâğıt gönderdiler. Kâğıtta sadece ücretsiz izni kabul edip etmediğimiz soruluyor. Bizlere çıkış vermek istiyorlar ama herhangi bir haktan yararlanamıyoruz. 3 aydır maaş alamıyoruz; geçim sıkıntısı yaşıyoruz, kredi kart borçlarımız var, faturalarımızı ödeyemiyoruz. Herhangi bir yetkilinin ilgilendiği de yok” dedi.

İşçilerden Şevki Akıntürk de “Benden önceki dönem de bu sıkıntıları insanlar çekmiş. Bizlere herhangi bir resmi açıklama yapmıyorlar. Bizi kurumun önüne çağırıyorlar. Soğukta bekletip, elimize bir kâğıt verip, ‘Bunu imzalayın’ diyorlar. Hepimiz yasal sürecin farkındayız. Çalışırken bize faydanız olmadı, bari batıyorken bir faydanız olsun. Bu insanlar işsizlik maaşından yararlansın. Bizlere tazminat da vermek istemiyorlar” diye konuştu.

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: