Urfa’da bin kişilik geçici işe 44 bin başvuru!Urfa’da günümüzün temel istihdam biçimi haline getirilen güvencesizliğin en uç modeli Toplum Yararına Proje kapsamında açılan bin kişilik kontenjana 44 bin kişi başvurdu, kur’a çekimi stadyumda yapıldı


Rejimin temel istihdam biçimi haline getirdiği güvencesiz işlerden Toplum Yararına Program (TYP) için yapılan başvurular; işsizliğin-yoksulluk ve yoksunluğun nasıl bir toplumsal nitelik kazandığını açıkça ortaya koyuyor. Özellikle Kürt illerinde açılan sınırlı sayıdaki kontenjan için on binlerce emekçinin başvuru yapması, sorunun kazandığı yakıcılığı gösteriyor.

En son Urfa’da, Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında, Milli Eğitim Müdürlüğü’nde 9 ay süreyle çalıştırılacak bin kişilik iş için 44 bin kişi başvuruda bulundu. İşe alınacak kişilerin isimleri, stadyumda yapılan kura çekimiyle belirlendi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki okullarda TYP kapsamında 9 ay süreyle okulların temizliğini ve çevre düzenlemesini yapmak üzere bin kişilik kontenjan açıldı.

Başvuruların başlamasının ardından kent merkezi ve ilçelerde 44 bin kişi İş-Kur İl Müdürlüğü’ne müracaatta bulundu.

Yoğun başvurunun ardından 11 Nisan Stadyumu’nda noter huzurunda kura çekimi yapıldı.

İş başvurusunda bulunanların tribünleri doldurduğu stadyumda yapılan kura çekimi sonunda asil ve yedek isimler belirlendi.

Bin kişilik kontenjan için 44 bin kinin başvurduğu bu iş, sadece 9 aylık bir iş ve ücretleri, ödenip ödenmemesi açlık ve yoksullukla boğuşan halk için bir anlam taşımıyor. Sisten açısından bu geçici işlerin neden işsizliğin yönetiminde kullanılan temel araçlardan biri olduğu sorusuysa toplumun örgütlenme düzeyiyle doğrudan orantılı bir gerçek.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu